Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2 EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2

Πήγαινε κάτω

Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2 Empty Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2

Δημοσίευση από zolos Κυρ 28 Σεπ 2008, 23:19

Η ευκαιρία της κορυφής χάθηκε. Το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό θα δώσει μια δεύτερη, αλλά ως τότε η ΑΕΚ θα συλλογίζεται τους λόγους της ισοπαλίας (2-2) στη Νέα Σμύρνη. Ο Πανιώνιος ήταν πιο αποτελεσματικός, αλλά ο Παντελής Καφές στις καθυστερήσεις του στέρησε το πρώτο εντός έδρας "τρίποντο" και κράτησε την Ένωση αήττητη.

Εικόνα του αγώνα
Σαν η τιμωρία να ήρθε με καθυστέρηση μιας εβδομάδας για τους "κιτρινόμαυρους". Σε ένα παιχνίδι που ήταν εμφανώς καλύτεροι, μια κλάση επάνω, απέτυχαν να φέρουν εις πέρας αποστολή τους (διπλό σε μια ομολογουμένως σκληρή έδρα), όπως μέχρι τώρα έκαναν στο πρωτάθλημα, αν και σκόραραν δύο φορές. Τα αμυντικά κενά που δεν κόστισαν στο εντός έδρας ματς με τον Ηρακλή, καταδίκασαν την ομάδα του Γιώργου Δώνη, η οποία δικαιολογημένα διαμαρτύρεται για το ακυρωθέν γκολ του Εντίνιο - δεν προηγήθηκε, όπως καταλόγισε ο Σταυρίδης, φάουλ του Κυργιάκου.

Δικαιολογίες όμως που δεν υφίστανται για τις αμυντικές αδυναμίες, τα ευάλωτα πλάγια μπακ και τις αντιδράσεις του Μαϊστόροβιτς, η πιο σημαντική εκ των οποίων στοίχισε το αυτογκόλ του Κυργιάκου, μετά από δοκάρι του Χούτου, με το οποίο ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα, χωρίς μάλιστα προηγουμένως να έχει γίνει απειλητικός. Ασθενής ήταν η αντίδραση και στο δεύτερο "κυανέρυθρο" γκολ, όταν οι Σκούφαλης, Χούτος και Μανιάτης "έκοψαν" στα δύο την ΑΕΚ και ο Ντελούρα (μόλις είχε μπει στο παιχνίδι), ανενόχλητος ως ήταν, δεν έχασε τη μεγάλη ευκαιρία.

Ήταν η τρίτη ουσιαστικά ευκαιρία των γηπεδούχων (η δεύτερη που έγινε γκολ), οι οποίοι προτίμησε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές πρωτοβουλίες, θέλοντας να επωφεληθούν της ταχύτητας των Σκούφαλη-Κοιλιάρα (πλάγιοι χαφ-εξτρέμ) και του Χούτου (μοναδικός προωθημένος). Η συνταγή χάλασε με τον τραυματισμό του αξιόπιστου Μπερτέ στο 44', μια και ο Λάνγκαμπ δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα, με αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο να υπάρξει ανάλογη επιθετικότητα.

Ωστόσο η Ένωση, αν και καλύτερη, δεν ωφελήθηκε. Το πανέμορφο γκολ του Σκόκο με μονοκόμματο σουτ, χάρη στο οποίο έγινε το 1-1, δεν αποτέλεσε απαρχή για αλλαγή του διαμορφωθέντος σκηνικού, παρά τις καλές στιγμές στην περιοχή του Κρέσιτς. Το 3-5-2 που επέλεξε για ένα μεγάλο διάστημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Γιώργος Δώνης αποδείχθηκε ατυχής επιλογή (ο Χετεμάι δεν βοήθησε) και χρειάστηκε η οξυδέρκεια του Παντελή Καφέ στο τελευταίο λεπτό για να σωθεί η παρτίδα. Νωρίτερα ο Σταυρίδης δεν καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χετεμάι στον Χούτο.

Κλειδί
Χρησιμοποιήθηκε ως η έσχατη λύση από τον Γιώργο Δώνη στο 87ο λεπτό και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε την παρτίδα για την ΑΕΚ. Ο Παντελής Καφές με το πανέξυπνο γκολ που σημείωσε διατήρησε αήττητη την Ένωση, σε μια κρίσιμη χρονική περίοδο, καθώς ακολουθεί το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στον Πειραιά και η ηρεμία-καλή ψυχολογία είναι απαραίτητη.

MVP
Ακούραστος εργάτης ο Μανώλης Σκούφαλης, ήταν διαρκής πηγή κινδύνου για την άμυνα της ΑΕΚ, από δική του ενέργεια προήλθε το δεύτερο γκολ, ενώ όταν χρειάστηκε κάλυψε επαρκώς το δεξί άκρο της άμυνας, αντί του τραυματία Μανιάτη. Το βραβείο του ανήκει.

Αδύναμος κρίκος
Ο διαιτητής Σταυρίδης έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής, υποπίπτοντας σε δύο τεράστια λάθη (ακυρωθέν γκολ Εντίνιο, μη καταλογισμός πέναλτι στο Χούτου). Ήταν κοντά και στις δύο φάσεις, αλλά ενήργησε σε αμφότερες λανθασμένα. Ας του... τραβήξουν το αυτί.
Διαιτητής: Ι.Σταυρίδης
Βοηθοί: Ν.Φαντόπουλος, Σ.Τρύφωνας