ΠΑΟΚ-Άρης EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:09 από mikez

ΠΑΟΚ-Άρης EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

ΠΑΟΚ-Άρης EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

ΠΑΟΚ-Άρης EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

ΠΑΟΚ-Άρης EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

ΠΑΟΚ-Άρης

ΠΑΟΚ-Άρης Empty ΠΑΟΚ-Άρης

Δημοσίευση από zolos Κυρ 28 Σεπ 2008, 23:22

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο πάθος, τη δύναμη και την θέληση και πήρε το μεγάλο ντέρμπι με τον Αρη. Με γκολ του Κοντρέρας στο 68ο λεπτό, ο δικέφαλος του Βορρά επικράτησε δίκαια 1-0 του ακίνδυνου Αρη και έπιασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας τον Ολυμπιακό. Ο δικέφαλος είχε την ουσία, σε αντίθεση με τους "κίτρινους" που παρατάχθηκαν για να μη χάσουν.

Το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι δεν είχε κάτι να μας προσφέρει εκτός από σκληρά μαρκαρίσματα, δυνατές μονομαχίες και παιχνίδι τακτικής από τους δύο προπονητές. Κυρίως από την πλευρά του Κίκε Ερνάντεθ, ο οποίος παρέταξε την ομάδα του με προφανή στόχο να καταστρέψει το παιχνίδι του αντιπάλου και να δημιουργήσει φάσεις από τους κενούς χώρους του ΠΑΟΚ.

Ο δικέφαλος, όμως, ήταν προσεκτικός στην άμυνα, οι παίκτες του πατούσαν σε όλο το γήπεδο και δεν άφηναν τον Αρη να βγει προς την εστία του Χαλκιά. Είναι χαρακτηριστικό πως έπρεπε να φτάσουμε στο 42ο λεπτό για να δούμε μια επιθετική προσπάθεια από τους φιλοξενούμενους. Κι αυτή ήταν ένα σουτ από δύσκολη πλάγια θέση του Νέτο, που δεν είχε καμία κατάληξη.

Στην αντίπερα όχθη, αφού πέρασαν κάποια λεπτά όπου οι παίκτες του ΠΑΟΚ παρακολουθούσαν τους αντίστοιχους του Αρη να προσπαθούν να απειλήσουν από τα πλάγια με Κόκε και Χαβίτο, στη συνέχεια ανέβηκαν και είχαν τις ευκαιρίες να προηγηθούν στο ντέρμπι. Σημαντικότερη όλων αυτή του 29ου λεπτού, όπου ο Μουσλίμοβιτς πλάσαρε από κοντά και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με μια φάση που θα συζητηθεί πολύ, αν και είναι από τις πλέον ξεκάθαρες. Ο Βιτόλο έκανε ένα αντιεπαγγελματικό τάκλιν από πίσω στον Βιερίνια (τον οποίο και... έστειλε στα αποδυτήρια), αλλά αντί να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα από τον Πολατιάν, μάλλον θα πρέπει να πει κι ευχαριστώ που τη γλίτωσε με κίτρινη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ντέρμπι δεν διαφοροποιήθηκε, αφού ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και ο Αρης απλά παρακολουθούσε τις επιθέσεις του αντιπάλου, αναζητώντας, εις μάτην, τον χώρο για να βγει στην αντεπίθεση.

Ευκαιρίες πάντως δεν είχαμε, σε σχέση πάντα με το πρώτο μέρος, ωστόσο είχαμε γκολ, από την πλευρά του ΠΑΟΚ, από στημένη φάση. Συγκεκριμένα, στο 68ο λεπτό ο Μουσλίμοβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Κοντρέρας βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, η οποία χτύπησε στο στήθος του, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κέλεμεν.

Η αλήθεια είναι πως μετά το γκολ των γηπεδούχων πολλοί σκέφτηκαν ότι κάπου εδώ το ντέρμπι έλαβε τέλος, αφού βάσει της εικόνας του, η ομάδα που θα πετύχαινε το γκολ θα έπαιρνε και τη νίκη. Παρά το ανακάτεμα της τράπουλας από τον Ερνάντεθ και τις απέλπιδες προσπάθειες του Αρη να βγει μπροστά και να κυνηγήσει την ισοφάριση, ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κρατήσει το υπέρ του 1-0.

ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Όπως αναφέραμε και παραπάνω, ο Αρης παρατάχθηκε για να μη χάσει κόντρα σε έναν ΠΑΟΚ που στην αρχή φάνηκε λίγο βραχυκυκλωμένος, αλλά στη συνέχεια βρήκε τα πατήματά του και έφτασε στη δίκαιη νίκη. Με τον τρόπο που παρατάχθηκαν οι κίτρινοι, ήταν εξαιρετικά δύσκολο να πάρουν αποτέλεσμα πέραν της ισοπαλίας, σε αντίθεση με τον δικέφαλο που μπορεί να μην έπαιξε τόσο επιθετικά, όσο περίμεναν οι φίλοι του, είχε όμως την ουσία. Και η ουσία είναι το γκολ και κατ’επέκταση οι τρεις βαθμοί.

MVP:
Μπορεί αν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το στήθος, άρα με τη βοήθεια της τύχης, δεν παύει όμως να είναι ο πρωταγωνιστής του ντέρμπι, ο άνθρωπος που έκρινε τον νικητή. Στα αμυντικά του καθήκοντα ήταν πολύ καλός, αν και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα.