Ολυμπιακός - ΑΕΚ *2-0* EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

Ολυμπιακός - ΑΕΚ *2-0* EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

Ολυμπιακός - ΑΕΚ *2-0* EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

Ολυμπιακός - ΑΕΚ *2-0* EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

Πήγαινε κάτω

Ολυμπιακός - ΑΕΚ *2-0* Empty Ολυμπιακός - ΑΕΚ *2-0*

Δημοσίευση από green Κυρ 05 Οκτ 2008, 22:57

Ολυμπιακός - ΑΕΚ *2-0* Kobas_aek1_m

Ένα εκρηκτικό διάστημα τριών λεπτών ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Ολυμπιακό τη νίκη επί της ΑΕΚ με 2-0 στο μεγάλο ντέρμπι του γηπέδου Καραϊσκάκη. Κοβάσεβιτς (63’) και Ντιόγο (66’) σκόραραν και οδήγησαν την ομάδα τους στην κορυφή της βαθμολογίας. Δεν απείλησε ιδιαίτερα η ΑΕΚ που τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χουανφράν (78’). Καλύτερη στιγμή της το δοκάρι του Σκόκο (75').

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
Με μία έκπληξη –αν μπορεί να θεωρηθεί έκπληξη- παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Ερνένστο Βαλβέρδε. Ο λόγος για τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, ο οποίος έμεινε τελικά στον πάγκο με τον Πατσατζόγλου να παίρνει τη θέση του, δίπλα στον Ντουντού. Κατά τα λοιπά, τα γνωστά: 4-5-1 με τον Νικοπολίδη στο τέρμα, αριστερά στην άμυνα τον Ντομί και δεξιά τον Τοροσίδη, στόπερ οι Αντζας και Α.Παπαδόπουλος, Λέτο στα αριστερά της μεσαίας γραμμής και Γκαλέτι δεξιά, ο Μπελούτσι σε ελεύθερο ρόλο και μοναδικός προωθημένος ο Ντιόγκο.

Στην αντίπερα όχθη, η ΑΕΚ παρατάχθηκε όπως ακριβώς έβγαινε από τα τελευταία ρεπορτάζ. Δηλαδή, με 4-3-3 και συγκεκριμένα τον Σάχα στο τέρμα, τον Γεωργέα αντί του Ράμος δεξιά στην άμυνα, τον Χουανφράν αριστερά, τους Κυργιάκο και Μαϊστόροβιτς στόπερ, τους Μπασινά, Πεγετιέρι και Λαγό στο κέντρο και την τριπλέτα τον Τζιμπούρ (δεξιά), τον Σκόκο (αριστερά) και τον Μπλάνκο (κορυφή).

Στο πρώτο μέρος και μέχρι το 25ο λεπτό, το ντέρμπι δεν είχε ρυθμό, δεν είχε φάσεις, είχε όμως πάθος, δυνατά μαρκαρίσματα και μια φάση που θα συζητηθεί, αφού στο 9ο λεπτό ο Κυργιάκος γλίτωσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (δύο λεπτά αργότερα είχε δεχθεί την πρώτη) από τον Βασσάρα για τάκλιν στον Γκαλέτι.

Ουσιαστικά το ματς απέκτησε ταυτότητα μετά το 25’ και την τεράστια ευκαρία του Ολυμπιακού σε κοντινή κεφαλιά του Τοροσίδη που έδιωξε σε κόρνερ ο Σαχα. Μέχρι εκείνο το σημείο, το 4-5-1 του Βαλβέρδε απέδιδε ως προς την κυκλοφορία της μπάλας, ο Ντιόγκο όμως φαινόταν μόνος απέναντι στα «θηρία» Κυργιάκο και Μαϊστόροβιτς. Στην αντίπερα όχθη, το 4-3-3 του Δώνη άφηνε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των τριών γραμμών, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ όχι μόνο ήταν ακίνδυνη, αλλά αδυνατούσε να κυκλοφορήσει με αξιώσεις τη μπάλα.

Ολα αυτά άλλαξαν στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, αφού το ντέρπι απέκτησε ρυθμό και οι δύο ομάδες φρόντισαν να παίξουν ακόμα πιο επιθετικά, μήπως και φύγουν για την ανάπαυλα με το σκορ υπέρ τους. Κάτι που δεν κατάφεραν. Σε όλα αυτά προσθέστε και την απώλεια του Ντουντού στο 35ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος δεν κατάφερε να συνεχίσει, δίνοντας τη θέση του στο νεαρό Γιάννη Παπαδόπουλο.

Στο δεύτερο μέρος ο Ερνέστο Βαλβέρδε πέρασε στον αγώνα τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς στη θέση του αρνητικού Λέτο, σε αντίθεση με τον Γιώργο Δώνη που άφησε την ομάδα του ως είχε.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η ΑΕΚ κέρδισε περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και φάνηκε πιο επιθετική, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια ξεκάθαρη φάση. Σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που βρήκε τα κλειδιά για να ξεκλειδώσει το ντέρμπι στην... τσέπη του Ντάρκο Κοβάσεβιτς.
Το φιλμ του αγώνα

Στο 22' σουτ στην κίνηση του Γκαλέτι, μπλοκάρει ο Σάχα.

Στο 25' κεφαλιά του Τοροσίδη, διώχνει ο Σάχα.

Στο 27' ο Μπλάνκο δεν μπορεί να κοντρολάρει και χάνει την ευκαιρία να πλασάρει τον Νικοπολίδη.

Στο 37' ο Τζιμπούρ μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει με το αριστερό και στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 44' κεφαλιά του Μπλάνκο μετά από φάουλ του Μπασινά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Νικοπολίδη.

Στο 45' νέο φάουλ του Μπασινά, κεφαλιά του Κυργιάκου, μόλις άουτ.

Στο 63' γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Τζόρτζεβιτς βγάζει μόνο του τον Κοβάσεβιτς και ο Σέρβος δεν συγχωρεί με δεξί πλασέ. Κάκιστη η έξοδος του Σάχα.

Στο 66' γκολ για τον Ολυμπιακό! Σέντρα ακριβείας του Ντομί, πλασέ του Ντιόγο, 2-0.

Στο 75' ο Σκόκο μπαίνει στην περιοχή (από πάσα του Μπασινά) και σουτάρει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη.

Στο 82' κεφαλιά του Κυργιάκου, η μπάλα φεύγει έξω.

Λίγο μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, στη θέση του Μπελούτσι, ο Σέρβος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε άριστα την μπαλιά στον κενό χώρο του Τζόρτζεβιτς (μετά από κλέψιμο στον Πεγετιέρι) και με άριστο πλασέ έδωσε στο 63ο λεπτό το έναυσμα για τη γιορτή στο γήπεδο Καραϊσκάκη, ανοίγοντας το σκορ.

Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από το 1-0, ήρθε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, το οποίο αποτέλεσε ουσιαστικά ταφόπλακα στα όποια όνειρα των κιτρινόμαυρων για κάτι καλό. Συγκεκριμένα, στο 66’ ο Ντομί έβγαλε μπαλιά για τον επερχόμενο Ντιόγκο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό.

Κάπου εκεί το ντέρμπι τελείωσε με τη πλάστιγγα να γέρνει ξεκάθαρα πλέον προς την πλευρά των ερυθρολεύκων. Ο Γιώργος Δώνης προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, αλλά είχε αντίπαλο τον χρόνο και την ψυχολογία, ενώ το έργο του έγινε ακόμα πιο δύσκολο μετά την αποβολή του Χουανφράν.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
Δίχως αμφιβολία το γκολ του Κοβάσεβιτς αποτελεί το κομβικό σημείο της αναμέτρησης. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε με περισσότερη ορμή στον αγωνιστικό χώρο, αλλά το 1-0 του επιθετικού των Πειραιωτών έκοψε τα πόδια των κιτρινόμαυρων. Το γκολ του Ντιόγκο τρία λεπτά αργότερα αποτέλεσε ουσιαστικά το επιμύθιο των ελπίδων της Ενωσης για ένα καλό αποτέλεσμα στο Καραϊσκάκη.

MVP:
Ο παλιός είναι αλλιώς. Ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς, περί ου ο λόγος, μπήκε στο δεύτερο μέρος και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έδωσε το προβάδισμα στον εγκλωβισμένο επιθετικά μέχρι εκείνο το σημείο, Ολυμπιακό. Για δεύτερη σερί χρονιά, ο Σέρβος στράικερ «σκότωσε» την ΑΕΚ στο καταλληλότερο χρονικό σημειο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:
Ο Λέτο στο ματς με τη Νόρτζελαντ ήταν από τους καλύτερους του γηπέδου και ουσιαστικά βάσει αυτής της απόδοσης κέρδισε θέση βασικού έναντι του Τζόρτζεβιτς. Στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, όμως, ο Αργεντινός ήταν αρνητικός και δεν κατάφερε να κερδίσει τη μάχη της αριστερής πλευράς και ορθώς αντικαταστάθηκε από τον Τζόρτζεβιτς.

Διαιτητής: Βασάρας
Βοηθοί: Γενναίος, Σαραϊδάρης