ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-0 EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-0

ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-0 Empty ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-0

Δημοσίευση από green Κυρ 19 Οκτ 2008, 20:31

ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-0 PODOSFAIRO_PAOK_PAO_b

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής. Οι δύο ομάδες χωρίς πολλές ευκαιρίες μπροστά στις αντίπαλες εστίες δεν έδειξαν απειλητικές και έμειναν στο 0-0.

Σ' ένα παιχνίδι τακτικής από τους δύο προπονητές στην σκακιέρα της Τούμπας, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος είχε την εδαφική υπεροχή αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που του δόθηκαν. Ο "δικέφαλος του Βορρά" παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε άλλους δύο βαθμούς στην προσπάθεια για την κορυφή.

Χαλκιάς και Τζόρβας χρειάστηκαν να επέμβουν σε δύο "κλασικές" ευκαιρίες (σουτ Γκάμπριελ και σουτ Μπακαγιόκο) και τα κατάφεραν με τα πόδια να διατηρήσουν το μηδέν για την εστία τους. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για μια φάση στο 22' όταν ο Σπυρόπουλος έδιωξε την μπάλα ανάμεσα στον Μουσλίμοβιτς που έπεσε από την παρέμβαση του διεθνή αμυντικού.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Δάρλας, Μάρκος Αντόνιο, Μαλεζάς, Γκαρσία (46' Μπιζέρα), Βερόν (71' Μπαλάφας), Ίβιτς, Κονσεϊσάο, Κωνσταντινίδης (60' Μπακαγιόκο), Μουσλίμοβιτς.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Βύντρα, Μάτος (71' Τζιόλης), Σιμάο, Ιβανσιτς (80' Καραγκούνης), Γκάμπριελ, Σαλπιγγίδης (66' Ρουκάβινα), Μάντζιος.

Διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου)

Κίτρινες: Βερόν, Μπιζέρα, Μπλάφας (ΠΑΟΚ) - Μάτος, Ιβανσιτς, Νίλσον, Σιμάο (ΠΑΟ)
Με μια ματιά

Μια σημαντική επιστροφή αλλά και μια σημαντική απουσία παρέταξε την ομάδα του ο Φερνάντο Σάντος. Αό την μια επέστρεψε στην ενδεκάδα ο Σέρτζιο Κονσεισάο μετά τον τραυματισμό του από την άλλη στην άμυνα δεν έδωσε το παρών ο "κουρασμένος" από την συμμετοχή του με την Χιλή. Στα υπόλοιπα πρόσωπα δεν υπήρχε κάτι διαφορετικό στις επιλογές του Πορτογάλου τεχνχικού που προτίμησε τους Χαλκιά στην εστία, αριστερά στην άμυνα τον Δάρλα και δεξιά τον Σνάουτσερ.

Αμυντικό δίδυμο τους Μαλεζά και Μάρκος Αντόνιο. Η μεσαία γραμμή αποτελούνταν από αμυντικά χαφ τους Γκαρσία και Βερόν, ο Κωνσταντινίδης αριστερά και ο Κονσεισάο δεξιά ενώ σε ρόλο επιτελικού ο Ίβιτς. Τέλοος μοναδικός προωθημένος ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς.

Εκπληξη με Μάντζιο ο Τεν Κάτε

Στην αντίπερα όχθη, ο Τεν Κάτε συνέχισε να "εκπλήσει" με τις επιλογές του. Ο Βαγγέλης Μάντζιος, ο οποίος μετά την εγχείριση που είχε υποβληθεί έδειξε έτοιμος και πήρε την θέση του μοναδικού "κυνηγού" στην ενδεκάδα του Ολλανδού τεχνικού των "πράσινων".

Στα άλλα πρόσωπα του 4-2-3-1 ο 54χρονος προπονητής επέλεξε τους τζόρβα κάτω από τα δοκάρια, αριστερά τον Σπυρόπουλο και δεξιά τον Νίλσον ενώ στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Βύντρα και Σαριέγκι. Μάτος και Σιμάο τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ιβανσιτς στα αριστερά και Γκάμπριελ στα δεξιά ο Γκάμπριελ και ο Σαλπιγγίδης πίσω από τον μοναδικό προωθημένο.

Τα ηνία του αγώνα ήθελαν να πάρουν από τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι που έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό και διατηρώντας όσο μπορούσαν την μπάλα στην κατοχή τους. Παράλληλα όποτε μπορούσαν απειλούσαν την αντίπαλη εστία, κάτι που έγινε για πρώτη φορά στο 5' όταν μετά από μια εκτέλεση φάουλ του Ιβανσιτς, ο Βύντρα με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαλκιά που είχε εύκολο έργο.

Λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου (12') ο Μάντζιος έκανε ένα γυριστό σουτ μετά την πάσα του Ιβανσιτς και πάλι δεν μπόρεσε να απειλήσει. Ο επιθετικός του "τριφυλλιού" έδειχνε αρκετά "ορεξάτος" και πέντε λεπτά αργότερα (19') μετά από ατομική ενέργεια και σουτ προσπάθησε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι παίκτες του Τεν Κάτε συνέχισαν την πίεση εκμεταλλευόμενοι το παθητικό παιχνίδι των γηπεδούχων και στο 21' έχασαν άλλη μια καλή ευκαιρία όταν ο Σαλπιγγίδης μπήκε από δεξιά έκανε την κοφτή σέντρα προς τα έξω αλλά ο Γκαρσία με τάκλιν πρόλαβε τον Ιβανσιτς πριν σουτάρει.

Φωνές για πέναλτι σε "Μούσλα"

Στην πρώτη θεωρητικά οργανωμένη επίθεση των παικτών του ΠΑΟΚ, ο Μουσλίμοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Σπυρόπουλος από πίσω με προβολή έκοψε τον επιθετικό του "Δικεφάλου του Βορρά" που έπεσε κάτω με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται πως έγινε παράβαση.

Η φάση αυτή... ξεσήκωσε την Τούμπα που άρχισε και πάλι όπως και πριν να "κοχλάζει" από σφυγμό σε μια εκπληκτική εικόνα των χιλιάδων οπαδών του ΠΑΟΚ. Με την ενίσχυση της εξέδρας οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, την ώρα που οι "πράσινοι" απλά διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας όσο μπορούσαν στο παιχνίδι τους.

Στο 33' μετά από ένα κόρνερ του Κονσεϊσάο, ο Μαλεζάς απέφυγε τον Μάντζιο αλλά η κεφαλιά που έκανε από πλεονεκτική θέση πέρασε ψηλά άουτ. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε τρία λεπτά αργότερα (36') όταν ο Ιβανσιτς βρήκε τον Μάντζιο που απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ ανάγκασε τον Χαλκιά να διώξει σε κόρνερ.

Εχασε και Γκαρσία, αστόχησε ο Γκάμπριελ

Στην επανάληψη ο Φερνάντο Σάντος πέρασε στο ματς τον Μπιζέρα στο κέντρο μετά τον τραυματισμό του Γκαρσία, αλλά και πάλι οι "πράσινοι" ήταν αυτοί που "άγγιξαν" το γκολ στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 48' ο Ιβανσιτς από τα αριστερά έβγαλε προς τα έξω αλλά του δυνατό σουτ του Γκάμπριελ απέκρουσε με τα πόδια ο Χαλκιάς. Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και μετά από μια ενέργεια του Μάντζιου μέσα στην περιοχή ο Δάρλας πρόλαβε τον Σαλπιγγίδη πριν πλασάρει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν αποσυντονιστεί από την έξοδο του Γκαρσία από το ματς ενώ ο Σάντος έριξε στο ματς και τον Μπακαγιόκο για να δώσει ανάσες στον Μουσλίμοβιτς στην επιθετική του γραμμή. Ούτε και αυτό όμως επηρέασε τους "πράσινους" που έλεγχαν το ματς και συνέχισαν να χάουν ευκαιρίες. Επόμενη ήταν στο 65' όταν μετά από σέντρα του Σπυρόπουλου ο Σαλπιγγίδης με απευθείας σουτ έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ.

Παραλίγο και θα ήταν η "χρυσή" αλλαγή

Ο Χενκ Τεν Κάτε άρχισε να αλλάζει πρόσωπα στο βασικό σχήμα και πέρασε στο ματς τον Ρουκάβινα στο 66' αντί του Σαλπιγγίδη. Μετά την αλλαγή αυτή, το συγκρότημα του Σάντος μετά από στημένη φάση έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Κονσεϊσάο έκανε το κόρνερ ο Ιβιτς έκανε πρώτος την κεφαλιά ο Μπακαγιόκο πήρε το ριμπάουντ και μπροστά από τον Τζόρβα σούταρε αλλά το σουτ του απέκρουσε ο διεθνής γκολκιπερ με τα πόδια.

Στο τελευταίο 20λεπτο, ο τεχνικός των "πράσινων" έβαλε στο ματς τους Τζιόλη και Καραγκούνη αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να διορθώσει κάτι προκειμένου οι παίκτες του να φτάσουν στο γκολ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι διατήρησαν με κάθε τρόπο την πολύ καλή αμυντική λειτουργία, κάτι που φάνηκε και σε μια προσπάθεια του Μουσλίμοβιτς λίγα λεπτά πριν το φινάλε που γύρισε στην άμυνα του ΠΑΟΚ για να διώξει την μπάλα σε μια ξαφνική αντεπίθεση των "πράσινων".