Με το ζόρι ο Θρύλος.. EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

Με το ζόρι ο Θρύλος.. EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

Με το ζόρι ο Θρύλος.. EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

Με το ζόρι ο Θρύλος.. EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Με το ζόρι ο Θρύλος.. Empty Με το ζόρι ο Θρύλος..

Δημοσίευση από zolos Πεμ 30 Οκτ 2008, 00:30

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο του Διαγόρα και πήρε την πρόκριση με 3-2. Διακοπή 30 λεπτών στην αναμέτρηση καθώς έσβησαν τα φώτα στο 77' και ενώ το παιχνίδι ήτνα 2-2. Αυτοκτόνησε 25χρονος παίκτης του Διαγόρα (αναλυτικά στα σχετικά άρθρα).

Οι "ερυθρόλευκοι" προγήθηκαν με τον Οσκαρ στο 14', οι γηπεδούχοι πέτυχαν ανατροπή με δύο γκολ του Τριανταφύλλου (29', 66'), ο Ντιόγκο (67') ισοφάρισε και ο Κοβάσεβιτς (84') έδωσε τη νίκη στην πειραϊκή ομάδα.

Και πέρυσι η πορεία του Ολυμπιακού στο Κύπελλο, η οποία κατέληξε στον τελικό και την κατάκτηση του τροπαίου, ξεκίνησε από τη Ρόδο και τον Διαγόρα. Τότε στην ίδια φάση της διοργάνωσης, νίκησε με δυσκολία 2-1. Φέτος, δυσκολεύτηκε ακόμη περισσότερο.

Ο αγώνας

Με πολλά αγωνιστικά προβλήματα ταξίδεψε στο "σμαραγδένιο νησί" ο Ολυμπιακός, καθώς έμειναν εκτός αποστολής οι τραυματίες Πατσατζόγλου, Άντζας, Στολτίδης, Λεονάρντο, Μπελούτσι, Γκαλέτι και Ραούλ Μπράβο.

Οι απουσίες αυτές δεν επέτρεψαν στον Ερνέστο Βαλβέρδε να κάνει σαρωτικές αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με τον αγώνα με τον Άρη, καθώς τα κουκιά -όσον αφορά στην αρχική ενδεκάδα- ήταν μετρημένα.

Οι "ερυθρόλευκοι" παρατάχθηκαν με σύστημα 4-4-2, με τον Αντώνη Νικοπολίδη κάτω από την εστία, και αμυντική τετράδα από δεξιά προς τα αριστερά τους Τοροσίδη, Α.Παπαδόπουλο, Ζεβλακοφ και Ντομί.

Οι Ντουντού και Μενδρινός ήταν τα δύο κεντρικά χαφ, οι Τζόρτζεβιτς (επανεμφανίστηκε μετά το ντέρμπι με την ΑΕΚ) και Όσκαρ ήταν στις δύο πτέρυγες της μεσαίας γραμμής, ενώ Κοβάτσεβιτς και Μήτρογλου συνέθεσαν το επιθετικό δίδυμο.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δεν είχε κάποια μεγάλη φάση μπροστά στις δύο εστίες, ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, με τον Ολυμπιακό να αναλαμβάνει από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων, να κυριαρχεί όσον αφορά στην κατοχή της μπάλας και να αναζητά μέσα από αρκετές μπαλιές την διάσπαση της άμυνας των γηπεδούχων.

Η απειλή της εστίας του γκολκίπερ Βελλίδη φαινόταν θέμα χρόνου, με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να ευτυχεί μάλιστα να παίρνει προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη μεγάλη φάση της στα αντίπαλα καρέ.

Μετά από βαθιά μπαλιά του Τζόρτζεβιτς από την αριστερή πλευρά, ο Βελλίδης απομάκρυνε ασταθώς τη μπάλα μετά από έξοδο που επιχείρησε, ο επερχόμενος Τοροσίδης που έγινε κάτοχός της έβγαλε "γλυκιά" σέντρα από τα δεξιά, και ο Όσκαρ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Βελλίδη (1-0).

Επτά λεπτά αργότερα, ο Ντουντού εκτέλεσε φάουλ από το χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος προσπάθησε να βρει τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής με προβολής, αλλά αυτή τη φορά ο γκολκίπερ του Διαγόρα βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε σταθερά.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Ολυμπιακός έδειχνε πως ελέγχει απόλυτα το ματς και εναπόκειται στη... διάθεση των παικτών του να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ για να "καθαρίσουν" την υπόθεση πρόκριση, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα, η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 30', εκμεταλλευόμενη αδικαιολόγητη ολιγωρία στην άμυνα των "ερυθρολεύκων".

Σε μία αντεπίθεση του Διαγόρα, ο Φουτσίνι βρέθηκε σε θέση έξω δεξιά και τροφοδότησε τον Τριανταφύλλου, ο οποίος είχε φύγει στην πλάτη των δύο κεντρικών αμυντικών του Ολυμπιακού, με τον τελευταίο να βγαίνει τετ α τετ με τον Νικοπολίδη (βγήκε από την εστία του για να του περιορίσει το οπτικό του πεδίο) και με δεξί σουτ με εξωτερικό φάλτσο να φέρνει το ματς στα ίσα (1-1).

Το γκολ αυτό έφερε ενθουσιασμό στους γηπεδούχους και... σύγχυση στους παίκτες του Ολυμπιακού, με τον Διαγόρα να δημιουργεί ένα λεπτό αργότερα τις προϋποθέσεις για την ανατροπή, αλλά τον Ντομί να προλαβαίνει τα χειρότερα για την ομάδα του, αποκρούοντας την τελευταία στιγμή σε κόρνερ (με κεφαλιά) μετά από επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά.

Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τους "ερυθρόλευκους" να προβαίνουν σε αρκετά αβίαστα λάθη και να φαίνεται να έχουν βγει από τα... νερά τους, ενώ η προσπάθειά τους να κλείσουν τους γηπεδούχους και πάλι στα καρέ τους το τελευταίο πεντάλεπτο δεν επέφερε κάποια σπουδαία ευκαιρία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να αδυνατεί να επιβάλλει το ρυθμό του, ενώ στο 51' από ένα λάθος του Ζεβλάκοφ ο Διαγόρας έφτασε μία ανάσα από ένα δεύτερο γκολ.

Μετά από μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Πολωνός κεντρικός αμυντικός τροφοδότησε άθελά του τον Ρούσεφ, ο Βούλγαρος βγήκε στα αριστερά της μεγάλης περιοχής των πρωταθλητών Ελλάδας και έβγαλε τη σέντρα, ο Μιλόσκοβιτς έκανε σουτ με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Ζεβλάκοφ "πήρε το αίμα του πίσω", καθώς πετάχθηκε στα πόδια του και απομάκρυνε τη μπάλα.

Στο 56' ο Ερνέστο Βαλβέρδε προχώρησε σε διπλή αλλαγή, περνώντας τους Λέτο και Ντιόγκο στις θέσεις των Τζόρτζεβιτς και Ντιόγκο, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Πειραιά έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στο δεύτερο μέρος, με το σουτ του Αβραάμ Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή να καταλήγει στην αγκαλιά του Βελλίδη.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παρουσιάζεται νωχελικός και ράθυμος στο παιχνίδι του, με αποτέλεσμα να "τιμωρηθεί" για δεύτερη φορά από τον ίδιο άνθρωπο στο 67'...

Μετά από λάθος του Λέτο στην αριστερή πλευρά της άμυνας, ο Ρούσεφ έκανε τη σέντρα, με τον Τριανταφύλλου να παίρνει ανενόχλητος την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στην καρδιά της ερυθρόλευκης άμυνας και να κάνει το 2-1 (έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Νικοπολίδη), κάνοντας μάλιστα δύο τα προσωπικά του τέρματα.

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο σε αυτό το γήπεδο, όμως χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Ντιόγκο κατάφεραν να φέρνουν σχεδόν αμέσως το ματς στα ίσα.

Ήταν το 69ο λεπτό, με τον Λέτο να βρίσκει τον Ντιόγκο στα αριστερά της μεγάλης περιοχής, ο Βραζιλιάνος πήρε τη μπάλα και προχώρησε προς τα μέσα, με το δυνατό διαγώνιο σουτ του από πλάγια θέση να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Βελλίδη, για να γράψει το 2-2, και να φέρει τις καρδιές των φίλων του Ολυμπιακού στις θέσεις τους...

Ο Ισπανός τεχνικός ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 73', με τον Σίσιτς να αντικαθιστά τον Όσκαρ, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα μία δυσάρεστη έκπληξη περίμενε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων αλλά και τους θεατές που βρέθηκαν στο "Δημοτικό Στάδιο Ρόδου", καθώς έπεσε η τάση του ρεύματος στους προβολείς, με αποτέλεσμα το γήπεδο να βυθιστεί στο σκοτάδι.

Η διακοπή του ρεύματος αποκαταστάθηκε μετά από 25 λεπτά και οι ερυθρόλευκοι δεν άργησαν να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση αν και καρδιοχτύπησαν στο 80' με την διπλή ευκαιρία του Διαγόρα.

Ο Μιλόσκοβιτς τροφοδότησε τον Ρούσεφ, ο οποίος σούταρε με το αριστερό μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Ζεβλάκοβ και κατέληξε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ρούσεφ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τριανταφύλλου έκανε την γυριστή κεφαλιά και ο Κορακάκης σε κενή εστία κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ.

Η διπλή ευκαιρία του Διαγόρα ξύπνησε τον Ολυμπιακό και ο Λέτο (δεύτερη ασίστ στον αγώνα) εκτέλεσε φάουλ στο 84ο λεπτό έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Ντάρκο Κοβάτσεβιτς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Βελλίδη, σφραγίζοντας την πρόκριση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Διαγόρας Ρόδου (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Τζανής, Δήμου, Μιλόσκοβιτς, Χρήστου (76' Δανάς) Τριανταφύλλου, Φουτσίνι (46' Σπαρτάλης), Ρούσεφ, Κορακάκης, Τσιάτσιος, Πουλόπουλος

Ολυμπιακός (Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Ζεβλάκοφ, Α.Παπαδόπουλος, Μενδρινός, Ντουντού, Όσκαρ (73' Σίσιτς), Τζόρτζεβιτς (56' Λέτο), Μήτρογλου (55' Ντιόγκο), Κοβάτσεβιτς

Κίτρινες κάρτες: Τριανταφύλλου - Ντιόγκο, Μενδρινός