ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0 EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0

Πήγαινε κάτω

ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0 Empty ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0

Δημοσίευση από green Τετ 23 Απρ 2008, 22:36

Με περίσσια ευκολία η ΑΕΚ κατάφερε να επιβληθεί του Πανιωνίου με 5-0 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα πλέι οφ της Superleague. Ή Ένωση άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό με τον Εντίνιο, το 2-0 πέτυχε ο Ριβάλντο, το 3-0 σημείωσε ο Μπλάνκο στο 74', το 4-0 και πάλι ο Ριβάλντο στο 77', ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μοχάμεντ Καλόν.

ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0 Aek_panionios_230408_sl_m

Η ΑΕΚ αγωνιζόμενη για πρώτη φορά μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή της, έδειχνε φρεσκαρισμένη και σε καμία περίπτωση αδιάφορη.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι κλείνοντας τον Πανιώνιο στο μισό γήπεδο. Η πίεση ήταν ασφυκτική και δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Το πρώτο τέρμα για την Ένωση σημείωσε στο 28' ο Εντίνιο με κοντινό σουτ, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα του Ριβάλντο από αριστερά.

Το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ σημείωσε ο Ριβάλντο με άψογη ατομική προσπάθεια, μετά από κλέψιμο της μπάλας που έκανε ο ίδιος λίγο έξω από την περιοχή.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους "κιτρινόμαυρους" να έχουν το προβάδισμα των δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως έβρισκε παντού κλειστούς τους διαδρόμους στην άμυνα των γηπεδούχων. Οι "κυανέρυθροι" απείλησαν μονάχα στο 57' όταν ο Κουτσόπουλος σέντραρε από αριστερά και ο Γουνδουλάκης με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο άουτ.

Η μηχανή της ΑΕΚ πήρε ξανά μπρος στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, διάστημα στο οποίο έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο. Στο 74' ο Μπλάνκο με προβολή έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Ριβάλντο και πάλι με κοντινό σουτ έκανε το 4-0 και ο Καλόν στις καθυστερήσεις του αγώνα, διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Ο λιγοστός κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο (όχι πάνω από 10.000), δεν σταμάτησε λεπτό να αποδοκιμάζει τον πρόεδρο της ΕΠΟ Βασίλη Γκαγκάτση θεωρώντας τον υπεύθυνο για τη μη κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.
Διαιτητής: Μ.Γερμανάκος
Βοηθοί: Χ.Γενναίος, Α.Νικολακόπουλος