Dokari.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
LIVESCORE
Ketsbaia.com
BLOG THERAPY
DOKARI TV
150x600 F1 scuderia
ΧΟΡΗΓΟΙ
XOΡΗΓΟΙ
Πρόσφατα Θέματα
» STRATEGY-BETS(Mporeite Na boithisete?)
Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ EmptyΤετ 07 Ιουλ 2010, 23:29 από googlino

» ¶λλη μία ΚΑΛΗ πρόταση
Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ EmptyΤρι 08 Ιουν 2010, 00:04 από trilos021

» Παρελθόν ο "Μαραντόνα της Αλβανίας"!!
Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ EmptyΤρι 01 Σεπ 2009, 15:57 από apollonara

» Ετοιμη για το μπάμ η Ομόνοια;;
Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 20:04 από zolos

» Στα κίτρινα ο Σερτζιάο
Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:09 από mikez

» Εξετάζουν και Ζουράφσκι...
Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

» Βόμβα με Λυμπερόπουλο!
Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

» Ήρθε η ώρα να το σηκώσει η ΑΕΛ;
Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

» Στην Ομόνοια «παίζει» και του Δάρλα!
Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez


Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ Empty Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ

Δημοσίευση από green Τρι 27 Μάης 2008, 18:36

Λίγες μόλις ημέρες προτού αναχωρήσει για την Ουκρανία και το Ντόνετσκ, όπου θα αγωνίζεται πλέον με τα χρώματα της τοπικής Μέταλουργκ, ο Κωνσταντίνος Μακρίδης μίλησε αποκλειστικά στην ιστοσελίδα μας, www.kerkida.net, για όλους και για όλα, στην πρώτη του μεγάλη συνέντευξη ως ποδοσφαιριστής της Ουκρανικής ομάδας.

Κωνσταντίνε, μετά από 4,5 χρόνια στον ΑΠΟΕΛ, αποχαιρετάς την Κύπρο για την Ουκρανία και τη Μέταλουργκ Ντόνετσκ. Αισθάνεσαι πως μετά και την κατάκτηση του κυπέλλου φεύγεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο από την ομάδα με την οποία κατέκτησες τίτλους και καταξιώθηκες ως ποδοσφαιριστής;

«Το τέλος αυτής της ποδοσφαιρικής χρονιάς ήταν το ιδανικό για εμένα. Φεύγω μΆ έναν τίτλο που ήθελα πάρα πολύ τόσο για εμένα, όσο και για τον κόσμο της ομάδας. Ήταν το καλύτερο... φινάλε».

Ποια θα έλεγες πως είναι η σχέση σου με τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ;

«Με τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ είχα κι έχω πολύ καλή σχέση. Υπάρχει αλληλοσεβασμός κι αλληλοεκτίμηση... Οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ με αγάπησαν σχεδόν από την πρώτη στιγμή, από τα πρώτα παιχνίδια που αγωνίστηκα με τη φανέλα της αγαπημένης τους ομάδας. Θέλω να τους ευχαριστήσω για τα πέντε υπέροχα χρόνια που περάσαμε μαζί και να είναι σίγουροι πως θα τους έχω πάντα στην... καρδιά μου!!!».

Ανάλογη είναι η σχέση σου και με τη διοίκηση των κυπελλούχων ;

«Τόσο η παρούσα διοίκηση με πρόεδρο τον Κυριάκο Ζιβανάρη, όσο και η προηγούμενη διοίκηση με πρόεδρο τον Πρόδρομο Πετρίδη ήταν δίπλα μου σε ότι κι αν χρειάστηκα αυτά τα 4.5 χρόνια. Υπάρχει αλληλοεκτίμηση, που θα είναι για πάντα εκεί!!! ΕπΆ ευκαιρίας, μάλιστα, θα ήθελα να ευχαριστήσω τόσο την παρούσα διοίκηση, όσο και τη διοίκηση επί προεδρίας Πρόδρομου Πετρίδη για την άψογη συνεργασία που είχαμε όλα αυτά τα χρόνια».

Υπάρχει κάτι στην Κύπρο που θα ήθελες να κερδίσεις και δεν τα κατάφερες;

«Και βέβαια υπάρχει. Θα ήθελα να κερδίσω το νταμπλ!!!».

Καλύτερη σου στιγμή στον ΑΠΟΕΛ;

«Έζησα πάρα πολλές... Θα έλεγα όμως πως είναι χαραγμένη στη μνήμη μου η πρόκριση επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ μέσα στο Ισραήλ, για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, την ποδοσφαιρική περίοδο 2005-06».

Τότε είχες πετύχει κι ένα καταπληκτικό γκολ, αλά Μαραντόνα στο Μουντιάλ του 1986 στο παιχνίδι ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΑΓΓΛΙΑ. Θα έλεγες πως ήταν το καλύτερο που σημείωσες στη μέχρι τώρα καριέρα σου;

«Όντως αυτό ήταν το καλύτερο γκολ της καριέρας μου».

Χειρότερη στιγμή;

«Σίγουρα ο αποκλεισμός από την Μπάτε».

Καλύτερος προπονητής με τον οποίο συνεργάστηκες;

«Γενικά έχω συνεργαστεί με πολύ καλούς προπονητές. Σχεδόν όλοι τους ήταν πολύ καλοί προπονητές, αλλά αυτός που με... στιγμάτισε στην καριέρα μου είναι ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς».

Αγαπημένος συμπαίκτης;

«Πάντοτε είχα πολύ καλούς συμπαίκτες. Κυρίως, όμως, μου αρέσει να αγωνίζομαι με παίκτες που αγωνίζονται στην ίδια γραμμή με εμένα, τη μεσαία γραμμή. Μου αρέσει δηλαδή να αγωνίζομαι με παίκτες όπως οι Σατσιάς, Μιχαήλ και Φερνάντες».

Η φετινή χρονιά στον ΑΠΟΕΛ

Πολλοί ισχυρίζονται πως η φετινή χρονιά στον ΑΠΟΕΛ ήταν η καλύτερη του Κωνσταντίνου Μακρίδη στα 4,5 χρόνια παρουσίας του στην ομάδα. Κατά πόσο σε βρίσκει σύμφωνο αυτή η άποψη;

«Ήταν σίγουρα η καλύτερη και η πιο παραγωγική χρονιά, σε ατομικό επίπεδο, αφού σκόραρα 13 γκολ στο πρωτάθλημα και ήμουν πρώτος σκόρερ της ομάδας».

Φέτος σε είδαμε να εκτελείς μέχρι και πέναλτι, κάτι που δεν σε είχαμε δει να κάνεις άλλες χρονιές. Πώς προέκυψε αυτό;

«Απλώς σΆ ένα παιχνίδι με την ΑΕΚ έλειπε ο Χρύσης (Μιχαήλ) που συνηθίζει να εκτελεί τα πέναλτι και ανέλαβα εγώ αυτό το ρόλο. Αφού ευστόχησα συνέχισα να εκτελώ τα πέναλτι της ομάδας, όποτε βέβαια χρειαζόταν».

Μιλώντας για πέναλτι, πολλοί παράγοντες και φίλοι άλλων ομάδων λένε πως ο Μακρίδης κάνει συνέχεια θέατρο και πέφτει εύκολα στην περιοχή για να κερδίσει πέναλτι... Έχουν δίκαιο ή άδικο να διαμαρτύρονται;

«Είναι αλήθεια πως υπάρχουν περιπτώσεις που εκμαίευσα το πέναλτι. Αυτά είναι, όμως, μέσα στο παιχνίδι. Το ξέρω πως πολλές φορές προσπαθώ με λάθος τρόπο να κάνω κάτι για να κερδίσει η ομάδα μου».

Υπήρξε κι ένα περιστατικό με το Λεωνή, μετά το χαμένο σου πέναλτι στο παιχνίδι με την Ομόνοια...

«Ήταν κάτι που συμβαίνει σΆ οποιοδήποτε παιχνίδι. Δεν είναι κάτι που πρέπει να συζητηθεί... Τελείωσε... Δεν ήταν τίποτα».

Φέτος αγωνίστηκες έχοντας για συμπαίκτη στο μισό του πρωταθλήματος και τον Κωνσταντίνο Χαραλαμπίδη. Μπορούν τελικά Μακρίδης και «Μπίδης» να αγωνίζονται στην ίδια ενδεκάδα;

«Θα έλεγα πως τα παιχνίδια απαντούν από... μόνα τους σΆ αυτό το ερώτημα».

Τι έφταιξε και ο ΑΠΟΕΛ έμεινε εκτός στόχων από πολύ νωρίς;

«Είναι ότι χειρότερο να ψάχνεις τα λάθη που έγιναν σε μία χρονιά. Έγιναν πάρα πολλά λάθη, ξεκίνησε άσχημα και η χρονιά, ενώ κι εμείς οι ποδοσφαιριστές δεν παρουσιαστήκαμε αντάξιοι των προσδοκιών της διοίκησης και του προπονητή. Ευτυχώς κρατήσαμε τη 2η θέση στο πρωτάθλημα και πήραμε και το κύπελλο».

Τι πιστεύεις πως χρειάζεται ο ΑΠΟΕΛ για να παρουσιαστεί ισχυρός τη νέα περίοδο και να διεκδικήσει και τους δύο τίτλους;

«Νομίζω πως αν υπάρχει το κλίμα που υπήρχε στα αποδυτήρια προς το τέλος της σεζόν και προστεθούν στο υπάρχον ρόστερ 4-5 ποιοτικοί ποδοσφαιριστές, τότε όλοι θα δούμε ένα πολύ δυνατό ΑΠΟΕΛ».

Απαντήσεις...

Θεωρείς πως μετά από όλες αυτές τις βραβεύσεις και τις τιμητικές διακρίσεις προς το άτομό σου, έδωσες απαντήσεις σε όλους αυτούς που έλεγαν πως ο Μακρίδης δε θα κάνει καριέρα λόγω ύψους;

«Ό,τι λεγόταν πως δε θα μπορούσα να κάνω καριέρα λόγω ύψους ακούγονταν έντονα στην αρχή της καριέρας μου. Μετά από 6-7 χρόνια πιστεύω πως κατάφερα να πείσω τους ανθρώπους που δεν πίστευαν σΆ εμένα ότι μπορώ να παίξω ποδόσφαιρο».

Από πού αντλείς όλη αυτή την ενέργεια που βγάζεις στο γήπεδο;

«Περισσότερο την κουβαλάς μαζί σου... Το έχεις μέσα σου δηλαδή,και φυσικά από τη σκληρή δουλειά στο γήπεδο...»

Κάποιοι όμως λένε πως όλη αυτή η ενέργεια είναι προϊόν ντόπινγκ και πάντοτε φέρνουν το παράδειγμα με τα «κλεμμένα ούρα»...

«Ουκ ολίγες φορές έχω περάσει από αντί-ντόπινγκ κοντρόλ. Νομίζω πως έχω περάσει 5-6 φορές... Πιστεύω πως εάν είχα κάνει είτε εγώ είτε κάποιος άλλος συμπαίκτης μου χρήση απαγορευμένων ουσιών, τουλάχιστον μία φορά θα μας είχαν... πιάσει ντοπέ... Αυτό που πρέπει να ξέρει ο κόσμος είναι ότι δίνουμε και την ψυχή μας στην προπόνηση για να μπορούμε να τρέχουμε όπως τρέχουμε σε κάθε παιχνίδι».

Η νέα σελίδα στην καριέρα του Μακρίδη που ακούει στο όνομα Μέταλουργκ

Πλέον ανοίγονται νέοι ορίζοντες στην καριέρα σου. Μέχρι πού θέλει να φτάσει ο Κωνσταντίνος Μακρίδης;

«Από τη στιγμή που πάω σε μία άλλη χώρα, σε ηλικία 26 ετών, στοχεύω πρώτιστα να δικαιώσω τον προπονητή μου και τους ανθρώπους που πίστεψαν σε εμένα και οι οποίοι φρόντισαν να ολοκληρωθεί η μετεγγραφή μου στη Μέταλουργκ. Κι εάν τα καταφέρω, γιατί όχι να έρθει ακόμα μία μετεγγραφή».

Ποιοι έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για να γίνει τελικά η μετεγγραφή σου στη Μέταλουργκ;

«Ήταν μεγάλη η συμβολή της GPK, του γραφείου μάνατζερ που μΆ εκπροσωπεί, καθώς και του Κώστα Χριστοδούλου (Καραβίδα), οι οποίοι μπόρεσαν να ολοκληρώσουν αισίως τη μετεγγραφή μου στη Μέταλουργκ. Σημαντικό ρόλο βέβαια έπαιξε και ο Ρικάρντο Φερνάντες που είπε τα καλύτερα για την αγωνιστική μου αξία στους ιθύνοντες της ομάδας».

Ποιος θα έλεγες πως ήταν ο ρόλος της οικογένειάς σου όλα αυτά τα χρόνια που βρίσκεσαι στο χώρο του κυπριακού ποδοσφαίρου;

«Η οικογένειά μου με βοήθησε πάρα πολύ σΆ αυτή την πορεία που είχα μέχρι τώρα στο ποδόσφαιρο και βρισκόταν πάντα δίπλα μου, και στις καλές και στις κακές στιγμές».

Ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα τα όσα έχουν λεχθεί για τα ποσά και τη διάρκεια του συμβολαίου που έχεις υπογράψει με τη Μέταλουργκ;

«Όντως έχω υπογράψει «κλειστό» τριετές συμβόλαιο με την ομάδα του Ντόνετσκ, αλλά δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε ποσά...»

Θα μάθεις και τη... γλώσσα;

«Σίγουρα θα επιδιώξω να τη... μάθω. ¶λλωστε είναι καλύτερα όταν γνωρίζεις και μιλάς τη γλώσσα που μιλούν οι πλείστοι συμποδοσφαιριστές σου. Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως είναι θετικό για εμένα πως μιλάει ελληνικά ο προπονητής (Νικολάι Κοστόφ), όπως και οι Φερνάντες και Μποαβεντούρα και θα μπορώ να συνεννοούμαι τις πρώτες μέρες διαμονής μου στο Ντόνετσκ».

Έχεις μιλήσει με κάποιους για το πως είναι η ζωή στην Ουκρανία και γενικά τι συνθήκες επικρατούν στο Ντόνετσκ;

«Μίλησα με το Ρικάρντο, αλλά και με κάποιους άλλους και μου είπαν αρκετά καλά πράγματα για τη ζωή στο Ντόνετσκ, αλλά και για την ομάδα. Όπως μου είπαν η Μέταλουργκ μπορεί να είναι μία ομάδα η οποία δεν έχει αρκετό κόσμο, αλλά τη χρονιά που μας έρχεται στοχεύει τη διάκριση».

Σε τρομάζει ή σΆ αρέσει η πρόκληση που ονομάζεται Μέταλουργκ Ντόνετσκ;

«Δε με τρομάζει καθόλου. Αντιθέτως έψαχνα αυτή την πρόκληση, αφού είμαι άνθρωπος που του αρέσουν οι προκλήσεις».

Προτού υπογράψεις στη Μέταλουργκ είχες δεχθεί κάποιες άλλες προτάσεις;

«Όχι δεν είχα άλλες προτάσεις... Απλώς υπήρξε ενδιαφέρον από κάποιες άλλες ομάδες του εξωτερικού».

Γιατί υπέγραψες στη Μέταλουργκ και δεν περίμενες ακόμα λίγο μήπως έρθει κάποια καλύτερη πρόταση, αφού υπήρχε ενδιαφέρον για απόκτησή σου από κάποιες άλλες ομάδες;

«Η πρόταση που μου έγινε από τη Μέταλουργκ ήταν πάρα πολύ καλή και δεν μπορούσα να περιμένω πότε θα έρχονταν κάποιες άλλες ομάδες για να επισημοποιήσουν το ενδιαφέρον τους».

Πριν λίγο καιρό ο πρώην συμπαίκτης σου, Ρικάρντο Φερνάντες είχε δηλώσει στην επίσημη ιστοσελίδα της Μέταλουργκ Ντόνετσκ πως το επίπεδο του Ουκρανικού πρωταθλήματος είναι υψηλότερο απΆ ότι του Κυπριακού. Ασπάζεσαι αυτή την άποψη;

«Από τη στιγμή που ακόμα δεν έχω αγωνιστεί στο Ουκρανικό πρωτάθλημα, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για αυτό που υποστήριξε ο Ρικάρντο».

«Δεν έφυγα από τον ΑΠΟΕΛ με σκοπό να επιστρέψω στον Απόλλωνα»

Πολλοί λένε λόγω και της φιλίας που έχεις με το Νίκο Κίρζη πως αν γυρίσεις στην Κύπρο, τότε θα είναι για λογαριασμό του Απόλλωνα. Ποια είναι η θέση του Κωνσταντίνου Μακρίδη πάνω σε αυτό το ζήτημα;

«Κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι θα συμβεί σε τρία χρόνια από τώρα ή σε πέντε μήνες ή σ΄ ένα χρόνο. Από τον ΑΠΟΕΛ δεν έφυγα με σκοπό να επιστρέψω στον Απόλλωνα. Έφυγα γιατί είχα μία πολύ καλή πρόταση από το εξωτερικό... Επαναλαμβάνω, όμως, πως ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί στο μέλλον».

EURO 2008: «Φαβορί η Ισπανία, αουτσάιντερ η Ρωσία»

Ποια χώρα θεωρείς πως είναι το φαβορί για να κατακτήσει το EURO 2008;

«Είναι δύσκολο να κάνεις προβλέψεις, αφού υπάρχουν αρκετές καλές και δυνατές ομάδες. Νομίζω όμως ότι φαβορί είναι η Ισπανία, η οποία διαθέτει πολύ καλούς παίκτες και είναι διψασμένη... για διάκριση. Ως αουτσάιντερ βλέπω τη Ρωσία...»

Μέχρι που πιστεύεις ότι μπορεί να φτάσει η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εθνική Ελλάδας;

«Επειδή τους αντιμετωπίσαμε πρόσφατα και παρόλο που ήμασταν κουρασμένοι και οι διοργανώσεις στην Κύπρο είχαν τελειώσει, θεωρώ πως είναι πολύ δυνατό σύνολο και μπορεί να πάει καλά στη διοργάνωση. Τους εύχομαι να κάνουν εάν γίνεται ανάλογη πορεία με αυτήν που είχαν κάνει στην Πορτογαλία».

Ο Κωνσταντίνος μιλάει για τον... ποδοσφαιριστή Μακρίδη

Ως ποδοσφαιριστής είμαι...

«Είμαι ένας άνθρωπος που του αρέσει να παίρνει πράγματα από τους προπονητές με τους οποίους έχει συνεργαστεί, ακόμα κι από αυτούς με τους οποίους δεν είχε και τις καλύτερες σχέσεις. Έχω πάρει κι έχω μάθει αρκετά από το Μάριο Κωνσταντίνου, ο οποίος είναι εξίσου καλός προπονητής με τους υπόλοιπους με τους οποίους έχω συνεργαστεί, αλλά και από τον κύριο Ένγκελ. Τα αυτιά μου είναι... ανοικτά για οτιδήποτε έχει να κάνει με το ποδόσφαιρο και δέχομαι τα... πάντα».

Μπορώ να αγωνιστώ...

«Νομίζω πως έχω τη δυνατότητα να αγωνιστώ σε πολλές θέσεις στο χώρο του κέντρου. Μπορώ να αγωνιστώ και ως αμυντικό χαφ και ως επιτελικό, αλλά και ως δεξιός χαφ. Βέβαια, μου αρέσει περισσότερο να αγωνίζομαι ως επιτελικό χαφ, πίσω από το σέντερ φορ, ή δεξιός χαφ».

Τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του Κωνσταντίνου Μακρίδη...

«Τα πλεονεκτήματά μου είναι η ταχύτητα, το πάθος και η διεισδυτικότητα. Τα μειονεκτήματά μου είναι –κάποιες φορές- το ύψος μου, το ότι δεν έχω πολύ καλό τελείωμα των φάσεων και το γεγονός ότι ορισμένες φορές το παρακάνω με τις ατομικές ενέργειες».

Έφτασα μέχρι εδώ...

«Γιατί είχα τρομερό πάθος για να παίξω ποδόσφαιρο και γιατί καθημερινά δούλευα πολύ σκληρά στις προπονήσεις».

Τα άτομα που... πίστεψαν στον Κωνσταντίνο

Ο Κωνσταντίνος Μακρίδης θέλησε να αναφερθεί μέσα απΆ αυτήν τη συνέντευξη σΆ αυτούς που πίστεψαν στο ποδοσφαιρικό του ταλέντο και τον βοήθησαν να φτάσει στο σημείο που βρίσκεται τώρα, ευχαριστώντας τους παράλληλα για όλα όσα του έχουν προσφέρει μέχρι τώρα στην ποδοσφαιρική του καριέρα.

Ανδρόνικος Ανδρονίκου: «Στην παιδική μου ηλικία, ήταν ο μοναδικός άνθρωπος που πίστευε ότι μπορούσα να παίξω ποδόσφαιρο και να διακριθώ».

Μιχάλης Χατζηπιερής: «Ήταν ο πρώτος προπονητής που μου έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστώ στο πρωτάθλημα Α΄ Κατηγορίας. Πίστεψε σΆ εμένα... Μάλιστα, θυμάμαι, ακόμα και τώρα ένα συμβάν που με βοήθησε να γίνω ακόμα πιο δυνατός και να πιστέψω στις δυνατότητές μου. Στον αγώνα που ντεμπούταρα στην Α΄ Κατηγορία με είχε χρησιμοποιήσει στο αρχικό σχήμα, αλλά μΆ έβγαλε στο ημίχρονο γιατί είχα κάνει άσχημο παιχνίδι. Επειδή ωστόσο πίστευε στις δυνατότητές μου, μετά το τέλος του αγώνα, βλέποντάς με λυπημένο, μου είπε «Μην ανησυχείς και θα ξαναπάρεις την ευκαιρία» κι έτσι έγινε».

Ντούσαν Μιτόσεβιτς: «Πίστευε σΆ εμένα. Έχω μάθει αρκετά απΆ αυτόν τον προπονητή και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ ως ποδοσφαιριστή. Έπαιξε σημαντικό ρόλο στη μετεγγραφή μου στον ΑΠΟΕΛ η γνώμη που είχε σχηματίσει για εμένα, λόγω της σχέσης που έχει με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, του οποίου είπε τα καλύτερα για την ποδοσφαιρική μου αξία».

Σοφούλης Στυλιανού: «Με βοήθησε αρκετά, όταν ήμουν μέλος της Εθνικής ομάδας των Ελπίδων. Ακόμα ένας άνθρωπος που πίστεψε στο ταλέντο μου και ο οποίος αποτέλεσε... σταθμό στη μέχρι τώρα καριέρα μου, αφού έλεγε τα καλύτερα σΆ όλους, στη δύσκολη στιγμή που βρέθηκα, όταν θα έφευγα από τον Απόλλωνα».

Ιβάν Γιοβάνοβιτς: «Με... σταθεροποίησε σαν ποδοσφαιριστή και μΆ έκανε να ωριμάσω και να γίνω αυτό που είμαι σήμερα. Νομίζω ότι αυτός ο άνθρωπος μου έδωσε πάρα πολλά. Μου έμαθε ποδόσφαιρο... Να φανταστείτε ότι όταν είχα πάει στον ΑΠΟΕΛ και ιδιαίτερα στους πρώτους έξι μήνες έμενε μαζί μου κι έκανα ατομική προπόνηση. Αφοσιώθηκε σΆ εμένα κι έδειξε ότι πίστευε από την αρχή ότι μπορώ να παίξω στον ΑΠΟΕΛ».

Μαρίνος Ουζουνίδης: «Ήταν ένας προπονητής που άφησε το στίγμα του σΆ εμένα. Έμαθα αρκετά πράγματα και δουλεύοντας μαζί του βελτίωσα τον τρόπο παιχνιδιού μου».

Νίκος Κίρζης: «Είναι ένας άνθρωπος, ο οποίος ήταν δίπλα μου σε δύσκολες στιγμές που περνούσα. Αυτό σημαίνει να είσαι φίλος και μάνατζερ ενός παίκτη. Την περίοδο που θα έφευγα από τον Απόλλωνα, παρά το γεγονός ότι η καρδιά του δεν του το... επέτρεπε, λειτούργησε με τη λογική κι έπραξε το καλύτερο για εμένα, το οποίο ήταν η μετεγγραφή μου στον ΑΠΟΕΛ. Ένιωθε πως η αντιμετώπιση που τύγχανα ήταν άδικη κι απαράδεκτη κι έκανε το παν για να μπορέσει να με βοηθήσει. Το ξέρω πως η καρδιά του δεν... ήθελε να γίνει έτσι. Ο Νίκος είναι ένα πολύ σημαντικό πρόσωπο στη ζωή μου. Πάνω απΆ όλα είναι ένας πολύ καλός μου φίλος κι εύχομαι σΆ αυτή την πορεία που προσπαθεί να χαράξει σαν παράγοντας ενός σωματείου να τα καταφέρει. Είμαι σίγουρος –επειδή ξέρω πως λειτουργεί- ότι θα τα καταφέρει. Ο κόσμος του Απόλλωνα πρέπει να νιώθει πολύ τυχερός που έχει έναν τέτοιο παράγοντα στο πλευρό του».

Ταυτότητα
Όνομα: Κωνσταντίνος Μακρίδης
Ημ. Γενν.: 13/01/1982
Τόπος Γενν.: Λεμεσός
Οικ. Κατάσταση: Ελεύθερος
Ομάδα: Μέταλουργκ Ντόνετσκ

kerkida.net
green
green
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1707
Registration date : 05/03/2008

http://www.dokari.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ Empty Απ: Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ

Δημοσίευση από Kwstis Τετ 28 Μάης 2008, 01:03

Να πελλάνει που ήρτεν Θεσσαλονίκη και τον υποδεχτήκαν κατάληλα τα κηφινάκια μας εδώ.. ¶λλη φορά κύριε Μακρίδη πρέπει να πάρεις άδεια απο την θύρα 9 salonica και μετά να πάεις την νύχτα να διασκεδάσεις rocky
Kwstis
Kwstis
Δ` ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Αριθμός μηνυμάτων : 221
Ηλικία : 97
Τόπος : Salonica
Registration date : 13/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ Empty Απ: Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ

Δημοσίευση από green Τετ 28 Μάης 2008, 02:15

τι του εκάμαν δλδ??
green
green
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1707
Registration date : 05/03/2008

http://www.dokari.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ Empty Απ: Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΟ ΚΕΡΚΙΔΑ

Δημοσίευση από Kwstis Πεμ 29 Μάης 2008, 16:10

¶πλα ήθελε να πάει στο Lido να διασκεδάσει και κάποια κιφινάκια εκαταφέραν να τον δίωξουν απο το club...
Έτσι έχουν τα πράγματα κύριε Μακρίδη στη Θεσσαλονίκη μην κυκλοφορείς rambo
Kwstis
Kwstis
Δ` ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Αριθμός μηνυμάτων : 221
Ηλικία : 97
Τόπος : Salonica
Registration date : 13/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης