ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΠΟΕΛ *3-2* τελικό EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:09 από mikez

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΠΟΕΛ *3-2* τελικό EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΠΟΕΛ *3-2* τελικό EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΠΟΕΛ *3-2* τελικό EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΠΟΕΛ *3-2* τελικό EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΠΟΕΛ *3-2* τελικό

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΠΟΕΛ *3-2* τελικό Empty ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΠΟΕΛ *3-2* τελικό

Δημοσίευση από green Δευ 20 Οκτ 2008, 21:36

Ένας ΑΠΟΕΛ βγαλμένος από τα πιο τρελά όνειρα των οπαδών του κέρδισε σήμερα την Ομόνοια με 3-2 και έδωσε απαντήσεις σε όσους τον είχαν ξεγραμμένο για τη φετινή χρονιά. Ένα ματς που χορτάσαμε ποδόσφαιρο με ειδικά στο πρώτο μέρος όπου η μια φάση διαδεχόταν την άλλη.

Α’ Ημίχρονο

Απόλυτος κυρίαρχος ο ΑΠΟΕΛ σε ένα ημίχρονο που τα είχε στην κυριολεξία όλα! Τέσσερα γκολ, δυο πέναλτι για την Ομόνοια (το ένα χαμένο) διαμαρτυρίες , πάθος, ένταση και γενικά ότι περιλαμβάνει η λέξη ντέρμπι αιωνίων!

Το κοντράστ των συναισθημάτων ξεκίνησε από το πρώτο κιόλας λεπτό όπου η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντούρο από τον Χιώτη. Ο πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ όμως αρνήθηκε το γκολ στον Αλβανό που ανάλαβε την εκτέλεση με μια όμορφη εκτίναξη. Στην αμέσως επόμενη φάση και ενώ οι παίκτες της Ομόνοιας έψαχναν να βρουν πως χάθηκε το πέναλτι, ο Ονουάτσι βγήκε στην αντεπίθεση ανενόχλητος, πέρασε και τον Γιωργαλλίδη και άνοιξε το σκορ για τους Γαλαζοκίτρινους. Μνήμες σεζόν 2004-05 στους οπαδούς των δυο ομάδων.

Ένα δεκάλεπτο μετά η Ομόνοια κέρδισε και δεύτερο πέναλτι με τον Μπαρτ Σεγκιρί να ανατρέπει τον Γιάννη Οκκά. Ο ίδιος το εκτέλεσε και ισοφάρισε για τους πράσινους. Όμως ο αποψινός ΑΠΟΕΛ είχε και άλλες απαντήσεις. Στο 18’ ο Χαραλαμπίδης έκανε ατομική ενέργεια, ντρίμπλαρε τον Ντικουμάνα , σέντραρε μέσα στην περιοχή και ο Ονουάτσι με προβολή έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ ήταν καταιγιστικός και περιόρισε την Ομόνοια σε παθητικό ρόλο . Μεσαοαμυντιικά στο «Τρυφίλλι» δεν λειτουργούσε τίποτα σωστά και οι Γαλαζοκίτρινοι έχανα την μια ευκαιρία πίσω από την άλλη. Σε μια τέτοια στο 37’ Ο Κοσόφσκι σούταρε, ο Γιωργαλλίδης απέκρουσε ασταθώς και ο Χαραλαμπίδης πήρε το ριμπάουντ για το 3-1.

Β΄ Ημίχρονο

Η Ομόνοια αφού γλίτωσε τα χειρότερα στο πρώτο μέρος μπήκε στο γήπεδο με σαφείς επιθετικούς προσανατολισμούς για να ανατρέψει το σκορ. Ο Νεντίμ Τούτιτς έβαλε στην ενδεκάδα Αγκίρε και Αλωνεύτη για να δώσει επιθετικό τόνο στην ομάδα του κάτι που στην αρχή τουλάχιστον του βγήκε. Η Ομόνοια άρχισε να πιέζει την αντίπαλη άμυνα που οπισθοχώρησε. Οι πράσινοι βρήκαν δυο καλές ευκαιρίες με τους Ντούρο(52’) και Οκκά(49’) ενώ ο ΑΠΟΕΛ μπορούσε να σκοράρει στην διπλή ευκαιρία των Ονουάτσι και Μιχαήλ.(50’) . Στο 58’ το παιχνίδι πήρε και πάλι φωτιά με τον Στάθη Αλωνεύτη που εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Αγκίρε και μείωσε σε 3-2.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αμέσως ενίσχυσε το κέντρο του περνώντας τον Πίντο στη θέση του Μιροσάβλιεβιτς αλλάζοντας και το σύστημα σε 4-5-1. Το παιχνίδι μέχρι το τέλος ήταν ένα ντεμαράζ χαμένων ευκαιριών για τις δυο ομάδες αλλά γκολ δεν έβαλαν. Σημαντικότερες για την Ομόνοια αυτές των Σλόγκαρ στο 79’ που σούταρε στο δοκάρι και Νικουλέσκου στο 89’ με τον Χιώτη να λέει όχι στην κεφαλιά του Ρουμάνου. Για του νικητές ο Ονουάτσι έβαλε δυο γκολ αλλά έχασε στο 88’ ένα από αυτά που δεν χάνονται. Σε άδειο τέρμα πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια και έχασε την ευκαιρία να «σκοτώσει» το ματς.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια αυτή τη νίκη. θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ αλλά την ολιγωρία των επιθετικών του παραλίγο να την πληρώσει. Η Ομόνοια είχε πολλά κενά στην αμυντική λειτουργία κάτι που ήταν η βασική αιτία για την αποψινή της ήττα.

Γκολ: Ονουάτσι 2 , Χαραλαμπίδης/ Οκκάς, Αλωνεύτης

Κάρτες: Χιώτης, Σεγκιρί, Μιχαήλ, / Χαραλάμπους, Οκκάς, Ντικουμάνα, Γιωργαλλίδης
Συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ: Διονύσης Χιώτης, Μπαρτ Σεγκιρί, Μάριος Ηλία,Γιορστ Μπρούσερ,Χρήστος Κόντης, Νούνο Μοράις, Μπέντζαμιν Ονουάτσι,Χρύσης Μιχαήλ(Αρχηγός), Καμιλ Κοσόφσκι, Νέναντ Μιροσάβλιεβιτς

ΟΜΟΝΟΙΑ: Αντώνης Γιωργαλλίδης, Τίμο Βέντζελ, Μάρτιν Πλετς, Χαμάντ Ντικουμάνα, Ηλίας Χαραλάμπους (Αρχηγός), Άντον Σλόγκαρ,Νόελ Κασέκε Κλοντιαν Ντούρο,Σίλβα Κλέιτον Γιάννης Οκκάς, Δημήτρης Χριστοφή

*Μπράβο στο Αποέλ για την μεγάλη εμφάνιση, ελπίζω πάντως η ομάδα μας να βρει το καλό της εαυτό με νίκη πάνω στην Ανόρθωση*