ΔΟΞΑ-ΑΠΟΕΛ 0-2 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

ΔΟΞΑ-ΑΠΟΕΛ 0-2 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

ΔΟΞΑ-ΑΠΟΕΛ 0-2 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

ΔΟΞΑ-ΑΠΟΕΛ 0-2 EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

ΔΟΞΑ-ΑΠΟΕΛ 0-2

ΔΟΞΑ-ΑΠΟΕΛ 0-2 Empty ΔΟΞΑ-ΑΠΟΕΛ 0-2

Δημοσίευση από mikez Κυρ 21 Δεκ 2008, 19:57

ΔΟΞΑ-ΑΠΟΕΛ 0-2 Doxaapoel2_20081221

Με τη μαγκιά του Νεκτάριου Αλεξάνδρου και τις κούρσες του Κωνσταντίνου Χαραλαμπίδη , που ήρθε στο ημίχρονο από τον πάγκο, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε από το Μακάρειο, νικώντας τη Δόξα 0-2, ξεπερνώντας ανώδυνα τις απώλειες της περασμένης βδομάδας, απέναντι στην ΑΠΕΠ. Ένα ημίχρονο καλού ποδοσφαίρου ήταν αρκετό για τους γαλαζοκίτρινους, που ήταν κακοί στο πρώτο 45λεπτο, προκαλώντας τη γκρίνια των οπαδών τους.

Μέτριο το παιχνίδι στο Μακάρειο, με τις δυο ομάδες να ταλαιπωρούν τη μπάλα στα πρώτα 45λεπτα. Όλη κι όλη μια τελική προσπάθεια είχαν οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς, ο οποίος κράτησε στον πάγκο τον Χαραλαμπίδη για να βάλει τον Σατσιά, ρίχνοντας τον Αλεξάνδρου βασικό, στη θέση του τραυματία Κοσόφσκι. Έκπληξη θεωρήθηκε η συμμετοχή του Ζεβλάκοβ ως παρτενέρ του Μιροσάβλιεβιτς, αντί του Ονουάτσι.

Όλη την εικόνα του ΑΠΟΕΛ άλλαξε στην επανάληψη ο Χαραλαμπίδης, που άφησε στ’ αποδυτήρια τον Πίντο. Με τις διεισδύσεις του "Μπίδη" και του Αλεξάνδρου οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την άμυνα της μέτριας Δόξας από τα πλάγια και προηγήθηκαν στο 57’, με τον Νεκτάριο να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα μετά από μεγάλη επέμβαση του Σοάρες σε κεφαλιά του Μιροσάβλιεβιτς.

Απ’ εκεί και πέρα η υπεροχή των γαλαζοκίτρινων ήταν ολοκληρωτική, με τον Χαραλαμπίδη να κερδίζει το πέναλτι με το οποίο ο Μιροσάβλιεβιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 74’. Στις καθυστερήσεις ο "Μπίδης" θα μπορούσε να σφραγίσει με γκολ μια από τις καλύτερες φετινές του βραδιές, αλλά η λόμπα πάνω από τον Σοάρες σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μια - δυο φάσεις κατάφερε να δημιουργήσει η Δόξα σ' όλο το 90λεπτο, με την καλύτερη να καταγράφεται τρία λεπτά πριν το γκολ του ΑΠΟΕΛ, αλλά ο Κάρλος Αντρέ σούταρε άουτ. Στο α' ημίχρονο ένα καλό σουτ του Σαβέδρα είχε μπλοκάρει σταθερά ο Χιώτης.

Γκολ: 57’ Αλεξάνδρου, 74’ Μιροσάβλιεβιτς (πεν)

Κίτρινες: 28’ Αντρέ, 38’ Ντουάρτε, 73’ Σοάρες, 90' Κομπόιο / 52’ Πουρσαϊτίδης, 68’ Χαραλαμπίδης