Πρόσφατα Θέματα
» STRATEGY-BETS(Mporeite Na boithisete?)
ΝΙΚΗΣΕ Η ΑΕΚ, ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ EmptyΤετ 07 Ιουλ 2010, 23:29 από googlino

» Άλλη μία ΚΑΛΗ πρόταση
ΝΙΚΗΣΕ Η ΑΕΚ, ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ EmptyΤρι 08 Ιουν 2010, 00:04 από trilos021

» Παρελθόν ο "Μαραντόνα της Αλβανίας"!!
ΝΙΚΗΣΕ Η ΑΕΚ, ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ EmptyΤρι 01 Σεπ 2009, 15:57 από apollonara

ΝΙΚΗΣΕ Η ΑΕΚ, ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ

ΝΙΚΗΣΕ Η ΑΕΚ, ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ Empty ΝΙΚΗΣΕ Η ΑΕΚ, ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Δημοσίευση από green Κυρ 13 Απρ 2008, 00:07

Με γκολ του Ζοάο Πάιβα στο 85΄ η ΑΕΚ κέρδισε το βράδυ του Σαββάτου (12/04), στο ΓΣΖ, τον ΑΠΟΕΛ με 1-0, με αποτέλεσμα να... πανηγυρίζει η Ανόρθωση και μαθηματικά την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Πλούσιο σε φάσεις ήταν το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες, ωστόσο, να είναι άστοχες στην τελική τους προσπάθεια. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στο 13΄, όταν το πλασέ του Ζε Κάρλος απέκρουσε ο Αυγουστή, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στην ευκαιρία της ομάδας του Γιοβάνοβιτς τρία λεπτά αργότερα, όταν το σουτ Κίνγκσλεϊ μέσα από την μεγάλη περιοχή έφυγε ψηλά άουτ κι έχασαν νέα ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 33΄ με το νεαρό Κατσή, όταν το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ, Μαρίνο Σατσιά και κατέληξε κόρνερ. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους το παιχνίδι απέκτησε μία... άγρια ομορφιά με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και τις δύο ομάδες να χάνουν κι άλλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Με τη συμπλήρωση 42 λεπτών αγώνα οι "γαλαζοκίτρινοι" έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν το πλασέ του Χαραλαμπίδη απέκρουσε ο Αυγουστή, κάτι που έκανε κι ένα λεπτό αργότερα στο πλασέ που επιχείρησε ο Πίντο. Τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους το σουτ του Κίνγκσλεϊ στο 44΄, το οποίο κατέληξε αρκετά μέτρα άουτ από την εστία του Νικολόσκι.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να είναι η ομάδα που απείλησε πρώτη στο 57΄, όταν την κεφαλιά του Νίκου Μαχλά απέκρουσε ο εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης Σοφρώνης Αυγουστή. Επόμενη καλή φάση, δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Χατζί ανέτρεψε τον Ατόρνο μέσα στην περιοχή, με τον κύριο Τράττο ωστόσο να μην καταλογίζει την παράβαση. Με τη συμπλήρωση 76 λεπτών αγώνα οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όταν το σουτ του Μαχλά σταμάτησε πάνω στη γραμμή του τέρματος ο Κάσιο, διατηρώντας έτσι το ισόπαλο 0-0 και δίνοντας κατά κάποιο τρόπο την ευκαιρία στην ομάδα του να πάρει τη νίκη εννέα λεπτά αργότερα, όταν ο Πάιβα που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

ΑΕΚ: Αυγουστή, Μηνά, Κυριάκου, Χρίστου, Τζόσουα, Κάσιο, Νικολάου, Κατσής, Γκονζάλες (70΄ Ίλιτς), Κίνγκσλεϊ (88΄ Νεοφύτου), Ατόρνο (83΄ Πάιβα).

ΑΠΟΕΛ: Νικολόσκι, Μοραΐς, Φλορέα, Μπούρσε, Χατζί, Σατσιάς (78΄ Μιροσάβλιεβιτς), Πίντο (88΄ Τσόροβιτς), Χαραλαμπίδης (46΄ Παναγιώτου), Μακρίδης, Ζε Κάρλος, Μαχλάς.

Κίτρινες Κάρτες: Ίλιτς, Κάσιο (6η) - Μοραΐς, Φλορέα, Χατζί.