Μάντσεστερ Γ.-Μπαρτσελόνα 1-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:09 από mikez

Μάντσεστερ Γ.-Μπαρτσελόνα 1-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

Μάντσεστερ Γ.-Μπαρτσελόνα 1-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

Μάντσεστερ Γ.-Μπαρτσελόνα 1-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

Μάντσεστερ Γ.-Μπαρτσελόνα 1-0 EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

Μάντσεστερ Γ.-Μπαρτσελόνα 1-0

Μάντσεστερ Γ.-Μπαρτσελόνα 1-0 Empty Μάντσεστερ Γ.-Μπαρτσελόνα 1-0

Δημοσίευση από green Τετ 30 Απρ 2008, 03:15

Στον τρίτο τελικό της ιστορίας της στην κορυφαίας διασυλλογική διοργάνωση προκρίθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι "κόκκινοι διάβολοι" κέρδισαν με 1-0 την Μπαρτσελόνα στον επαναληπτικό ημιτελικό του "Ολντ Τράφορντ" και κέρδισαν το "εισιτήριο" για τον... αγγλικό τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ που θα διεξαχθεί στις 21 Μαΐου στο "Λουζνίκι" της Μόσχας. Λίβερπουλ ή Τσέλσι η αντίπαλός της...

Τα αγωνιστικά προβλήματα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχρισαν και πάλι τον ΟουενΧάργκριβς δεξί μπακ, ενώ "φουνταριστός" ήταν ο Κάρλος Τέβεζ, με τον Γουέιν Ρούνεϊ ανέτοιμο. Στον αντίποδα, ο Σαμουέλ Ετό στην κορυφή, ο Λιονέλ Μέσι και ο Αντρές Ινιέστα στα πλάγια, ήταν η κλασική επιθετική τριάδα του Φρανκ Ράικαρντ, με τον Ντέκο να συνεπικουρεί.

Μάντσεστερ Γ.-Μπαρτσελόνα 1-0 Mangoal_290408_m

Τα πρώτα λεπτά άρχισαν με την Μπαρτσελόνα να έχει (ως συνηθίζει) την κατοχή της μπάλας, ωστόσο την άμυνα της Μάντσεστερ να μοιάζει αδιαπέραστη. Στην αντίπερα όχθη, ένα τραγικό λάθος του Τζιανλούκα Τζαμπρότα στο 14ο λεπτό (στην προσπάθεια να κόψει τον Κριστιάνο Ρονάλντο) έστρωσε τη μπάλα στα... φονικά πόδια του Πολ Σκόουλς. Ο κοκκινομάλης μέσος δεν συγχώρησε και με εξωτερικό φάλτσο σούταρε και νίκησε τον Βίκτορ Βαλντές, ανοίγοντας το σκορ στην 101η εμφάνισή του στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η πρώτη ολοκληρωμένη και αξιοπρόσεκτη επιθετικό προσπάθεια των Καταλανών ήρθε λίγο αργότερα, με ατομική ενέργεια του Μέσι, ο οποίος έδειχνε ο πιο επικίνδυνος παίκτης των φιλοξενούνενων. Ο Εντουιν φαν ντερ Σαρ... αρνήθηκε στον νεαρό Αργεντινό και στο επόμενο λεπτό λίγο έλειψε να γίνει το πατατράκ για τους "μπλαουγκράνα", αφού ο Γι Σουνγκ Παρκ με πλασαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Το γκολ είχε δώσει ώθηση στους "κόκκινους διαβόλους" και είχε φοβίσει τους "μπλαουγκράνα", οι οποίοι κινδύνεψαν να μετατρέψουν την κατοχή της μπάλας σε μειονέκτημα, με αβίαστα λάθη από την πίεση της Μάντσεστερ. Μετά το πρώτο μισάωρο, ο Ντέκο είχε δύο καλά σουτ που πέρασαν άουτ, ενώ οι υπόλοιπες επιθετικές προσπάθειες δεν είχαν αίσιο τέλος κυρίως λόγω λάθος επιλογών του καλά μαρκαρισμένου Ετό. Κάπως έτσι, με τον Λουίς Νάνι να έχει μία καλή κεφαλιά και με τον Ρονάλντο να έχει... τρομάξει, αλλά μόνο πρόσκαιρα τους αντιπάλους του, ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Η επανάληψη άρχισε στο ίδιο μήκος κύματος. Η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε και δεν μπορούσε και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ της... έκοβε τα πόδια με καλές στιγμές, όπως αυτές του Νάνι και του Τέβεζ, που έφτασαν πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους. Η πρώτη πίεση δεν έπιασε τόπο για τους παίκτες του σερ Αλεξ Φέργκιουσον, που στη συνέχεια επέλεξαν στάση αναμονής.

Οι Καταλανοί γύριζαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, δίχως να μπορούν να βρουν διαδρόμους. Στις σπάνιες περιπτώσεις που το δίδυμο Πολ Σκόουλς και Μάικλ Κάρικ... έμπαζε νερά, η τελική επιλογή των παικτών της Μπαρτσελόνα ήταν άσχημη, με αποτέλεσμα να μην δημιουργείται καθαρή ευκαιρία.

Ο Τιερί Ανρί ήταν η πρώτη αλλαγή στον αγώνα, με τον Γάλλο επιθετικό να παίρνει τη θέση του Ινιέστα στα αριστερά. Η είσοδό του δεν προκάλεσε... ρήγματα στην άμυνα της Μάντσεστερ, ωστόσο μία καλή κεφαλιά ήταν υπεύθυνη για κάποια καρδιοχτύπια, αλλά μέχρι εκεί. Λίγο αργότερα ο Μπόγιαν Κρκιτς πέρασε στη θέση του Ετό, αλλά ούτε αυτός κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα. Ο Φέργκιουσον, από την πλευρά του, απάντησε με... ανάσες στο κέντρο, με τον Ράιαν Γκιγκς και τον Ντάρεν Φλέτσερ να παίρνουν τις θέσεις των Σκόουλς και Νάνι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η πίεση των "μπλαουγκράνα" ήταν αφόρητη. Το παιχνίδι είχε περιοριστεί στο μισό γήπεδο για ευνόητους λόγους. Η Μπαρτσελόνα αν και γύριζε τη μπάλα έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, δεν κατάφερνε να απειλήσει εντός αυτής. Χωρίς κανένα σουτ για γκολ σε αυτό το διάστημα, ήταν αδύνατο να ελπίζει σε κάτι. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αμύνθηκε έξυπνα και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή την βρήκε να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό. Την ίδια στιγμή, ένας κύκλος έκλεινε στους Καταλανούς...

Το φιλμ του αγώνα

14ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Λάθος στην άμυνα της Μπαρτσελόνα, με μακρινό φαλτσαριστό σουτ ο Σκόουλς ανοίγει το σκορ.
20ό λεπτό: Ατομική προσπάθεια του Μέσι, σουτ έξω από την περιοχή, ο φαν ντερ Σαρ διώχνει
21ο λεπτό: Πλασαριστό σουτ του Παρκ, η μπάλα λίγο άουτ
34ο λεπτό: Καλό σουτ του Ντέκο, λίγο άουτ
37ο λεπτό: Νέο σουτ του Ντέκο έξω από την περιοχή, δίπλα στο δοκάρι
41ο λεπτό: Κεφαλιά του Νάνι από καλή θέση, η μπάλα λίγο άουτ
44ο λεπτό: Κεφαλιά του Μιλίτο, η μπάλα λίγο άουτ
57ο λεπτό: Σουτ του Τέβεζ μέσα από την περιοχή, ο Βαλντέζ αποκρούει δύσκολα
64ο λεπτό: Φάουλ του Ντέκο, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και καταλήγει κόρνερ
78ο λεπτό: Καλή κεφαλιά του Ανρί, στην αγκαλιά του φαν ντερ Σαρ