ΤΣΕΛΣΙ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 3-2 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

ΤΣΕΛΣΙ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 3-2 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

ΤΣΕΛΣΙ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 3-2 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

ΤΣΕΛΣΙ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 3-2 EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

3 απαντήσεις

ΤΣΕΛΣΙ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 3-2 Empty ΤΣΕΛΣΙ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 3-2

Δημοσίευση από green Πεμ 01 Μάης 2008, 01:52

ΤΣΕΛΣΙ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 3-2 Chelseafinal

Ένα όνειρο ζωής για την Τσέλσι και τον Ρόμαν Αμπράμοβιτς έγινε επιτέλους πραγματικότητα. Η Τσέλσι έγινε η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό του Champions League, κάτι που πετυχαίνει για πρώτη φορά στην πολύχρονη ιστορία της. Οι "μπλε" επικράτησαν με 3-2 της Λίβερπουλ στην παράταση στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και, σε συνδυασμό με το 1-1 του "Άνφιλντ" πριν από μία εβδομάδα, έδωσαν "ραντεβού" στο "Λουζνίκι" της Μόσχας με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Άβραμ Γκραντ στο πρώτο μέρος κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο του "Στάμφορντ Μπριτζ", κόντρα σε μία Λίβερπουλ που ποτέ δεν έδειχνε ικανή για να αλλάξει τη μοίρα της, η οποία εν πολλοίς είχε προδιαγραφεί και από το αυτογκόλ του Ρίισε στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων του πρώτου ματς. Στην επανάληψη όμως το γκολ του Τόρες στο 64' ισοφάρισε αυτό του Ντρογκμπά από το 33', στέλνοντας το ματς στην παράταση, αλλά εκεί ο Χίπια ήταν ο μοιραίος των "κόκκινων" και ο Λάμπαρντ ο λυτρωτής των "μπλε".

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να αγωνίζονται επιφυλακτικά, όπως αναμενόταν. Ο Φρανκ Λάμπαρντ, ο οποίος ήταν αμφίβολος λόγω του θανάτου της μητέρας του, αγωνίστηκε κανονικά για την Τσέλσι, ενώ η έκπληξη στο αρχικό σχήμα τις Λίβερπουλ ήταν η συμμετοχή του Μπεναγιούν στο αρχικό σχήμα. Η συνεχή βροχόπτωση δυσκόλευε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Στο 6' ο Ρέινα αναγκάστηκε να πέσει στην αριστερή του γωνία για να διώξει σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Ντιντιέ Ντρογκμπά, ενώ στο 9' ήταν η σειρά του Τσεχ να επέμβει, με τον Τόρες να αποτυγχάνει να νικήσει τον Τσέχο πορτιέρο από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο 19' ο Τζο Κόουλ με εξαιρετική μπαλιά έβγαλε τον Ντιντιέ Ντρογκμπά κατάφατσα με το γκολ, αλλά ο Ιβοριανός φορ απέναντι από τον Ρέινα πλάσαρε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ρέινα μπλόκαρε σταθερά το μακρινό σουτ του Εσιέν, ενώ στο 22' ο Ράφα Μπενίτεθ αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη του κίνηση. Ο Σκρτελ αποχώρησε τραυματίας από το ματς, με πρόβλημα που αποκόμισε με σύγκρουση με τον Ντιντιέ Ντρογκμπά, για να πάρει τη θέση του ο Σάμι Χίπια. Στο 25' ο Μπάλακ είδε τον Ρέινα να αποκρούει με γροθιές το μακρινό σουτ που επιχείρησε, ενώ η υπεροχή της Τσέλσι στο ματς δικαιώθηκε στο 33'.

Ο Ρέινα σταμάτησε τον Καλού σε τετ α τετ, αλλά στην επαναφορά της μπάλας ο Ντιντιέ Ντρογκμπά ήταν εκεί και με σουτ από το ύψος του σημείου του πέναλτι, στην κλειστή γωνία, κατάφερε να νικήσει τον Ρέινα για το 1-0. Στο ξεκίνημα της φάσης όμως, ο Καλού φαίνεται να φεύγει από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ. Οι "μπλε" συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο και στο 41' ο Μπάλακ απείλησε και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Γενικότερα, στο πρώτο μέρος υπήρχε μια ομάδα στο γήπεδο και αυτή ήταν η Τσέλσι. Οι "μπλε" έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού, την ώρα που για τους "κόκκινους" τα μεγάλα τους αστέρια, όπως οι Τζέραρντ, Κάιτ και Τόρες, ήταν απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα. Επιπλέον, η έμπνευση του Ράφα Μπενίτεθ να ξεκινήσει βασικό τον Μπεναγιούν ήταν τουλάχιστον ατυχής.

Στην επανάληψη, και με τη βροχή να δυναμώνει επικίνδυνα, οι δύο προπονητές αποφάσισαν να μην προχωρήσουν σε κάποια διορθωτική κίνηση. Η Τσέλσι δεν είχε λόγο άλλωστε, ενώ η Λίβερπουλ είχε ήδη μια αναγκαστική αλλαγή από το πρώτο μέρος. Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά και στο 48' έφτασε κοντά στο 1-1. Ο Τζέραρντ βρήκε τον Κάιτ στην "καρδιά" της άμυνας των Λονδρέζων, αλλά το σουτ του Ολλανδού αποκρούστηκε με υπερένταση από τον Τσεχ.

Η Τσέλσι απάντησε στο 52', αλλά το σουτ του Λάμπαρντ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σταμάτησε στην αγκαλιά του Ρέινα. Ο χρόνος περνούσε, η βροχή όλο και δυνάμωνε, αλλά από το... πουθενά η Λίβερπουλ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Στο 64' η άμυνα της Τσέλσι δεν μπόρεσε να σταματήσει την... προέλαση του Μπεναγιούν, ο οποίος με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Τόρες απέναντι από τον Τσεχ και ο Ισπανός φορ, στην ουσιαστικά δεύτερη επαφή του με τη μπάλα, έφερε το ματς στα ίσια, με εξαιρετικό πλασέ.

Η Λίβερπουλ, με την ψυχολογία με το μέρος της πλέον, πήρε για τα καλά τα ηνία του αγώνα, αλλά η Τσέλσι ήταν αυτή που πλησίασε στο 2-1. Ο Μικαέλ Εσιέν ξεκίνησε μια ατομική προσπάθεια από τα δεξιά και περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του έφτασε από πολύ πλάγια θέση απέναντι από τον Ρέινα, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας του ματς ήταν φανερό ότι... φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί φυσιολογικά στην παράταση.

Εκεί, η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά και η κεφαλιά του Χίπια στο 94', μετά από κόρνερ του Τζέραρντ, έφυγε σύριζα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Τσεχ. Στο 96' ο Κάραχερ με τάκλιν... αυτοθυσίας έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ, στην εκτέλεση του οποίου ο Εσιέν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ος οφσάιντ, αφού ο Ντρογκμπά σε αντικανονική θέση επιρρέαζε τη φάση.

Στο 97' όμως έγινε η φάση που σημάδεψε το ματς. Ο Μίκαελ Μπάλακ "τσίμπησε" τη μπάλα μπροστά από τον Χίπια εντός της μεγάλης περιοχής, με τον Φινλανδό να τον ανατρέπει. Ο Ροζέτι έδειξε αμέσως την εσχάτη των ποινών και ο Φρανκ Λάμπαρντ από την άσπρη βούλα έγραψε το 2-1. Η Τσέλσι είχε και πάλι τα ηνία του αγώνα και στην εκπνοή του πρώτου μέρους της παράτασης "σφράγισε" τη νίκη της. Ο Νικολάς Ανελκά ξεκίνησε μια προσπάθεια από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ντρογκμπά που δεν είχε πρόβλημα να κεραυνοβολήσει τον Ρέινα για το 3-1. Η... σεμνή τελετή κάπου εκεί έλαβε τέλος.

Η Τσέλσι πήρε δίκαια την πρόκριση, με βάση τη συνολική εικόνα του αποψινού παιχνιδιού, με τη Λίβερπουλ να χάνει την ευκαιρία της στο πρώτο ματς του "Άνφιλντ", όταν και άξιζε τη νίκη, αλλά έβγαλε μόνη της τα... μάτια της. Η... φωτοβολίδα του Μπάμπελ στο 117' από 35 μέτρα, φάση στην οποία έχει τεράστια ευθύνη ο Τσεχ, μπορεί να πρόσθεσε λίγο ακόμα... σασπένς στην αναμέτρηση, αλλά το... ποτάμι δεν γυρνούσε πίσω.

Τσέλσι: Τσεχ, Εσιέν, Καρβάλιο, Τέρι, Α. Κόουλ, Μακελελέ, Μπάλακ, Λάμπαρντ (119' Σεβτσένκο), Τζ. Κόουλ (91' Ανελκά), Καλού (70' Μαλουντά), Ντρογκμπά.

Λίβερπουλ: Ρέινα, Αρμπελόα, Κάραχερ, Σκρτελ (22' Χίπια), Ρίισε, Τσάμπι Αλόνσο, Μασεράνο, Κάιτ, Τζέραρντ, Μπεναγιούν (78' Πέναντ), Τόρες (98' Μπάμπελ).