Εξασφάλισε παραμονή η ΑΕΛ EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

Εξασφάλισε παραμονή η ΑΕΛ EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

Εξασφάλισε παραμονή η ΑΕΛ EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

Εξασφάλισε παραμονή η ΑΕΛ EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

Εξασφάλισε παραμονή η ΑΕΛ

2 απαντήσεις

Εξασφάλισε παραμονή η ΑΕΛ Empty Εξασφάλισε παραμονή η ΑΕΛ

Δημοσίευση από green Κυρ 04 Μάης 2008, 13:15

Την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία εξασφάλισε η ΑΕΛ. Η ομάδα του Ανδρέα Μιχαηλίδη με γκολ των Κρασσά και Τζόκα επικράτησε 2-1 της Δόξας σε αγώνα που διεξήχθη στο Μακάρειο, χωρίς πάντως να χρειαστεί να ανεβάσει ταχύτητα αφού ο Αρης την ίδια ώρα έχανε από την Αλκή. Η Δόξα κατάφερε να σκοράρει με τον Ντα Κόστα, που έφτασε τα 16 γκολ στον πίνακα των σκόρερ.

Εξασφάλισε παραμονή η ΑΕΛ Ael-b31

Δυναμικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι δύο ομάδες στον αγώνα, με την Δόξα να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην επιθετική της προσπάθεια όταν ο Ζοάο Πάολο έκανε το πλασέ από θέση βολής όμως ο Κωνσταντίνου με τα πόδια απέκρουσε την μπάλα.

Στην συνέχεια, η ΑΕΛ έδειξε να θέλει περισσότερο το γκολ και κατάφερε να πάρει προβάδισμα σχετικά νωρίς με τέρμα που πέτυχε ο Σίμος Κρασσάς με δυνατό σουτ αριστερά εντός περιοχής στο 15'. Η απάντηση της Δόξας ήρθε τρία λεπτά αργότερα αλλά ο Νέτο ήταν απελπιστικά άστοχος στο πλασέ που επιχείρησε.

Το αποτέλεσμα του αγώνα στο "Αμμόχωστος" όπου η Αλκή είχε άνετο προβάδισμα επί του Αρη, χαλάρωσε τον ρυθμό των δύο ομάδων με την ΑΕΛ να σημειώνει και δεύτερο γκολ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Τζόκα στο 29ο λεπτό. Τρία λεπτά νωρίτερα ο Ρόκε δεν εκμεταλεύθηκε το λάθος του Αλαμπί, καθώς το πλασέ που επιχείρησε δεν δυσκόλευσε τον Μαυρή.

Η Δόξα κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 31' με τον πρώτο σκορε του φετινού πρωταθλήματος, Νταβίντ Ντα Κόστα που με ωραία ενέργεια και πλασέ διαμόρφωσε το 2-1. Στα τελευταία λεπτά, η υπεροχή ήταν εναλασσόμενη με την ΑΕΛ να χάνει την τελευταία καλή ευκαιρία πριν το ημίχρονο με το σουτ του Κρασσά.

Στην επανάληψη, το σκηνικό διαφοροποιήθηκε αφού ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα ενώ δεν υπήρχαν καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίας. Η ΑΕΛ ήταν περισσότερο κινητική αλλά δεν πίεζε την εστία της Δόξας, η οποία είχε επίσης μέτρια απόδοση. Ιδιαίτερα μετά το τέταρτο γκολ της Αλκής και την μαθηματική παραμονή της ομάδας της Λεμεσού στην πρώτη κατηγορία, ο αγώνας έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε παίκτες και οπαδούς των γαλαζοκιτρίνων να πανηγυρίζουν την παραμονή της ομάδας.

ΣΚΟΡΕΡ: 31' Ντα Κόστα - 15' Κρασσάς, 29' πεν. Τζόκα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρίσο

ΔΟΞΑ: Μαυρής, Αλαμπί (68' Σοφοκλέους), Μοράλες, Σερδάρης, Ροντρίγκεζ (74' Βασιλείου), Ατράντε, Ζοάο Πάολο (78' Ψιλούρας), Λούβαρης, Ιωαννίδης, Ντα Κόστα, Νέτο.
ΑΕΛ: Κωνσταντίνου, Φασότ, Πελενδρίτης (82' Τοντορόφσκι), Σαμψών, Κέρκεζ, Καρίσο, Κρασσάς, Τζόκα, Τικίνιο (74' Μούσα), Ντιαγέ (64' Αζεβέδο), Ρόκε.