Και το κύπελλο δικό του! EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

Και το κύπελλο δικό του! EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

Και το κύπελλο δικό του! EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

Και το κύπελλο δικό του! EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

Πήγαινε κάτω

Και το κύπελλο δικό του! Empty Και το κύπελλο δικό του!

Δημοσίευση από green Κυρ 18 Μάης 2008, 11:36

Και το κύπελλο δικό του! Galleti-b

Μια ακόμη εντυπωσιακή χρονιά ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός που στέθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 23η φορά στην ιστορία του. Η ομάδα του Χοσέ Σεγκούρα επικράτησε 2-0 του Αρη στον 66ο τελικό της διοργάνωσης και σε συνδυασμό με την κατάκτηση και του τίτλου της Σούπερ Λίγκας, ολοκλήρωσαν την σεζόν με το ντάμπλ. Ο Κοβάσεβιτς στο 33' με κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ στο 53' πάλι με κεφαλιά, ο Ζεβλάκοφ διαμόρφωσε το 2-0.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε Γκαλέτι στο 62' που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κέλεμεν, ενώ στο 79' ο Αργεντινός εκτέλεσε άουτ το αυστηρό πέναλτι που κέρδισε ο Μήτρογλου. Δοκάρι είχε και ο Αρης στο 83' μετά το σουτ του Παπαδόπουλου.

Με κορυφαίο τον Λουτσιάνο Γκαλέτι, από σέντρες του οποίου προήλθαν και τα δύο γκολ, ο Ολυμπιακός χωρίς να είναι ποιοτικά καλός, αλλά ουσιαστικός στο παιχνίδι του, κυριάρχησε στο γήπεδο μετά το πρώτο 10λεπτο και με τον Αργεντινό να πλαγιοκοπεί έφτανε εύκολα στην εστία του Κέλεμεν.

Η 7η παρουσία του Ντούσαν Μπάγεβιτς σε τελικό, αυτή την φορά με τον Αρη, δεν στέφθηκε με την 5η επιτυχία για το Σερβοέλληνα προπονητή και την πρώτη για την ομάδα του μετά από 38 χρόνια. Οι Πειραιώτες έκαναν το 9 στα 11 με ομάδες της Θεσσαλονίκης σε τελικούς και δίκαια πανηγύρισε το 23ο τρόπαιο στις 34 φορές που ήταν φιναλίστ.

Μετά το πρώτο 10λεπτο, στο οποίο ο Αρης είχε την εδαφική υπεροχή κι έδειξε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και στο 16' είχε την πρώτη καλή φάση του τελικού, με το σουτ του Τζόρτζεβιτς έξω από την περιοχή να διώχνει δύσκολα ο Κέλεμεν κι εν συνεχεία οι αμυντικοί των "κίτρινων". Στο 26' από λάθος έξοδο του Κέλεμεν, ο Μήτρογλου έπιασε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Με 11 παίκτες να παίζουν κάτω από τη μεσαία γραμμή, όταν βρισκόταν στην επίθεση ο αντίπαλος και με το σύστημα των αντεπιθέσεων, ο Ολυμπιακός κατάφερε στο 33' να πάρει το προβάδισμα. Η κλάση του Γκαλέτι (έβγαλε σέντρα... συστημένη) και η εκτελεστική δεινότητα του Κοβάτσεβιτς (κεφαλιά) έφεραν το πρώτο γκολ του τελικού, για λογαριασμό του Ολυμπιακού (1-0).

Ο Αρης προσπάθησε ν' απαντήσει γρήγορα, αλλά το πλασέ του Χαβίτο στο 36' μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα να περάσει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη. Από ένα λάθος του Ρονάλντο στη μεσαία γραμμή, ο Γκαλέτι μπήκε μέσα στην περιοχή κι έδωσε στον Κοβάτσεβιτς, ο οποίος πάτησε άτσαλα στο χορτάρι κι αστόχησε από καλή θέση, στην τελευταία καλή φάση για το πρώτο μέρος.

Τα κενά στο κέντρο της άμυνας του Αρη συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο, γεγονός που δεν άφησαν να περάσει ανεκμετάλλευτο οι παίκτες του Ολυμπιακού. Από φάουλ του Γκαλέτι στο 53' ο Ζεβλάκοφ... σαν σε προπόνηση με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής πέτυχε το 2-0 κι έδωσε σαφέστατο προβάδισμα στους Πειραιώτες.

Το δεύτερο γκολ απλοποίησε αρκετά τα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο για τους παίκτες του Σεγκούρα, που στο 62' έφτασαν κοντά στο τρίτο τέρμα, αλλά το σουτ του Γκαλέτι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν για τη μείωση του σκορ και στο 71' έχασαν διπλή ευκαιρία, αρχικά με την κεφαλιά του Ιβιτς που έδιωξε ο Τοροσίδης και στην εξέλιξη της φάσης ο Παπαδόπουλος καθυστέρησε να πλασάρει το Νικοπολίδη και η μεταβίβαση που επιχείρησε σε συμπαίκτη του δεν ήταν σωστή.

Τη μεγάλη ευκαιρία να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού έχασε στο 75' ο Μήτρογλου, ο οποίος απέναντι από τον Κέλεμεν πλάσαρε άσχημα και νικήθηκε από τον γκολκίπερ του Αρη. Τρία λεπτά αργότερα ο Κασναφέρης είδε πέναλτι σε πέσιμο του Μήτρογλου από μαρκάρισμα του Σιστόν. Ο Γκαλέτι εκτέλεσε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Διαιτητής: Γ. Κασναφέρης (Αθηνών)
Κίτρινες: Ραούλ Μπράβο, Κοβάτσεβιτς, Τζόρτζεβιτς - Σιστόν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Σεγκούρα): Νικοπολίδης, Αντζας, Ζεβλάκοφ, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Πατσατζόγλου, Στολτίδης, Γκαλέτι (85' Σίσιτς), Τζόρτζεβιτς, Κοβάσεβιτς (91' Κωνσταντίνου), Μήτρογλου (81' Πάντος).
ΑΡΗΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Κέλεμεν, Νέτο, Καράμπελας (61' Φελίπε Σανσόν), Παπαδόπουλος, Ρονάλντο (80' Ζεντίλ), Γιάχιτς, Νεμπεγλέρας, Σιστόν, Ίβιτς, Χαβίτο (63' Κάλβο), Κόκε.