Ελλάδα-Κύπρος 2-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

Ελλάδα-Κύπρος 2-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

Ελλάδα-Κύπρος 2-0 EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

Ελλάδα-Κύπρος 2-0 EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

Ελλάδα-Κύπρος 2-0

2 απαντήσεις

Ελλάδα-Κύπρος 2-0 Empty Ελλάδα-Κύπρος 2-0

Δημοσίευση από zolos Τρι 20 Μάης 2008, 11:44

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό τεστ της Εθνικής Ελλάδος στην έναρξη της προετοιμασίας της ενόψει του EURO. Το συγκρότημα του Οτο Ρεχάγκελ με αρκετά νέα πρόσωπα νίκησε 2-0 την Κύπρο με γκολ του Νίνη (5') και Κατσουράνη (59' πέναλτι) στο κατάμεστο Παμπελοποννησιακό στάδιο. Βραβεύσεις σε Κατσουράνη, Γεωργιάδη, Πουρσανίδη και Ρεχάγκελ πριν την έναρξη.

Επόμενα τεστ για τους πρωταθλητές Ευρώπης (όπου την Τετάρτη ενσωματώνονται και οι παίκτες του Ολυμπιακού αλλά και οι άλλοι λεγεωνάριοι) το Σάββατο το φιλικό απέναντι στην Ουγγαρία στη Βουδαπέστη και την 1η Ιουνίου η "πρόβα τζενεράλε" κόντρα στην Αρμενία στο Όφενμπαχ της Γερμανίας.

Με Νίνη και Παπασταθόπουλο βασικούς

Με πολλά νέα πρόσωπα παρέταξε την ομάδα του ο Οτο Ρεχάγκελ με τους "πιτσιρικάδες" Νίνη και Παπασταθόπουλο να είναι στα αρχικά πλάνα του. Ο μέσος του Παναθηναϊκού ήταν στην μεσαία γραμμή στο 4-3-3 μαζί με τους Κατσουράνη και Καραγκούνη ενώ ο αμυντικός της ΑΕΚ ήταν στο πλάι του "γνώριμου" παρτενέρ του στην "Ενωση" Δέλλα με τους Βύντρα και Σπυρόπουλο στα άκρα. Τέλος στην επίθεση ο Γκέκας ήταν στην κορυφή με τους Σαλπιγγίδη και Γιαννακόπουλο στα άκρα.

Σέντρα και γκολ του "πρωτάρη" Νίνη

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με την παρότρυνση των περίπου 20.000 οπαδών της ομάδας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το ματς. Μόλις στο 5' ο Σαλπιγγίδης έκανε την κάθετη πάσα στον Νίνη, ο οποίος μέσα από την περιοχή στην κίνηση επάνω σούταρε και νίνησε τον Γιωργαλλίδη που δεν μπλόκαρε την μπάλα (φέρει ευθύνη...).

Ο μεσοεπιθετικός του "τριφυλλιού" στην "παρθενική" του συμμετοχή με τη φανέλα της εθνικής Ανδρών γίνεται ο νεότερος σκόρερ της Εθνικής σε ηλικία 18 ετών και 46 ημερών.

Οι παίκτες του Οτο Ρεχάγκελ έδειχναν διάθεση να αποζημιώσουν τους οπαδούς της Εθνικής ενώ ο καθένας ήθελε να αποδείξει ότι αξίζει να βρεθεί στα γήπεδα της Αυστρίας και της Ελβετίας ενόψει EURO. Εχοντας την εδαφική υπεροχή οι διεθνείς μας έχασαν τέσσερις ευκαιρίες σε ισάριθμα λεπτά με την συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου.

Πίεση και σουτ από παντού

Στο 10' ο Καραγκούνης με σουτ προσπάθησε να απειλήσει αλλά η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Γιωργαλλίδη . Στο επόμενο λεπτό, ήταν η σειρά του σκόρερ της Εθνικής να σουτάρει έξω από την περιοχή της Κύπρου αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων δεν ανησύχησε. Στο 12' μετά την σέντρα του Σπυρόπουλου από τα αριστερά, ο Γκέκας σταμάτησε τη μπάλα γύρισε και σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο αμέσως επομενο λεπτό (13') το επιθετικό κρεσέντο των διεθνών μας συνεχίστηκε με την κάθετη πάσα του Βύντρα στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος μέσα από την περιοχή και δεξιά έκανε το σουτ, όμως έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Γεωργαλλίδη.

Οι φωνές έπιασαν τόπο...

Οι φάσεις αυτές ανάγκασαν τον γνωστό μας Αγγελο Αναστασιάδη να φτάσει στην γραμμή του άουτ προκειμένου να δώσει τις απαραίτητες οδηγίες στους παίκτες και φανερά εκνευρισμένος τα είχε με τους παίκτες της μεσαίας γραμμής που δεν πίεζαν σωστά.

Ετσι, οι Κύπριοι ανέβασαν στροφές και μάλιστα έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ. Στο 16' μετά από λάθος γύρισμα κεφαλιά του Καραγκούνη που προσπάθησε να διώξει ανάγκασε τον Χαλκιά να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ και στην συνέχεια της φάσης (17') ο "τυπάρας" ανταπέδωσε όταν ύστερα από κεφαλιά του Χρήστου στην περιοχή απομάκρυνε τη μπάλα σχεδόν πάνω στη γραμμή, αφού ήταν δίπλα στο κάθετο δοκάρι.

Δοκάρι αλά Πορτογαλία

Το πρώτο 20λεπτο ολοκληρώθηκε με μια φάση που θύμιζε κάτι από Λισαβώνα και γενικότερα Πορτογαλία. Μετά το φάουλ του Γιαννακόπουλου από τα αριστερά, ο Κατσουράνης έπιασε τη γυριστή κεφαλιά σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιωργαλλίδη, που απλά παρακολουθούσε την πορεία της.

Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα και έχοντας την εδαφική υπεροχή πίεσαν για να φτάσουν σ' ένα δεύτερο γκολ κάτι ωστόσο που στην τελική προσπάθεια δεν κατάφερναν να πετύχουν. Σε διάστημα τριών λεπτών (32'-35') ο Σαλπιγγίδης δεν εκμεταλλεύθηκε διαδοχικά τις πάσες του Γκέκα και Κατσουράνη και τα σουτ που επιχείρησε δεν αιφνιδιάσαν τον πορτιέρο της Κύπρου.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Γιαννακόπουλου στο 37' μετά την σέντρα του Βύντρα, το οποίο ωστόσο δεν βρήκε στόχο αλλά ανάγκασε τους οπαδούς της Ελλάδος να σηκωθούν από την θέση τους και να χειροκροτήσουν τον αρχηγό του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Αλλαγές με την επανάληψη

Οι δύο τεχνικοί με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αλλαξαν πρόσωπα στην αντίστοιχη ενδεκάδα τους αφού ο Ρεχάγκελ απέσυρε τους Νίνη και Σαλπιγγίδη και πέρασε τους Τζιόλη και Λυμπερόπουλο, ενώ ο Αναστασιάδης έβαλε στο ματς τους Αυγουστή (τερματοφύλακας) και Παύλου αντί των Γιωργαλλίδη και Χαραλαμπίδη.

Παρά τις αλλαγές ωστόσο οι δύο τεχνικοί δεν αναθεώρησαν το σχήμα που είχαν επιλέξει και ο Γερμανός τεχνικός της Ελλάδας παρέμεινε στο 4-3-3 με τον Γκέκα να πηγαίνει στα άκρα και τον "Λύμπε" στην κορυφή της γραμμής κρούσης ενώ ο Αναστασιάδης είχε παρατάξει την ομάδα του με το γνωστό 4-4-2.

Ατυχος ο "Γερμανός" στράικερ

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης (46') ο Γκέκας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του απέναντι στον Αυγουστή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 56' μετά την σέντρα του Κατσουράνη ο επιθετικός της Μπάγερν Λεβερκούζεν από το ύψος της μικρής περιοχής βρέθηκε αφύλακτος έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Την πάτησε και ο Σκωτσέζος με τον "τυπάρα"

Δύο λεπτά αργότερα, (58') ο Καραγκούνης από τα αριστερά προσπάθησε να μπει στην περιοχή, ο Ηλία στάθηκε μπροστρά του και ο μέσος του "τριφυλλιού" ξεγέλασε το Σκωτσέζο διαιτητή και κέρδισε πέναλτι αν και ο τηλεοτπικός φακός δεν δικαιώνει τον ρέφερι του ματς αφού η φάση έγινε οριακά εκτός.

Ο Οτο Ρεχάγκελ έδωσε την εντολή την εσχάτη των ποινών να την εκτελέσει ο "ντόπιος" Κατσουράνης και εκείνος τον δικαίωσε νικώντας τον Αυγουστή και γράφοντας μέσα σε αποθέωση από το κοινό το 2-0 για την Εθνική Ελλάδος.

Αλλαγές και δοκιμές και ευκαιρίες για Κύπριους

Η πάροδος του χρόνο και το σκορ αυτό έδωσε την ευκαιρία στους δύο τεχνικούς να αρχίσουν τις αλλαγές, αφού είχαν το δικαίωμα να κάνουν αρκετές. Χριστοδουλόπουλος, Γκούμας και Μελίσσης μπήκαν στο ματς από πλευράς Ελλάδος ενώ από την αντίπερα όχθη οι Λάμπρου, Παναγή και Χριστοφή στο ντεμπούτο του με την φανέλα της ανδρών.

Το διάστημα των αλλαγών βοήθησε τους παίκτες του Αναστασιάδη να κάνουν δύο σημαντικές ευκαιρίες με ισάριθμα σουτ. Στο 61' ο Κωνσταντίνου πρώτα έξω από την περιοχή με τον Χαλκιά να μπλοκάρει τη μπάλα ενώ πέντε λεπτά αργότερα (66') σε σουτ του Μιχαήλ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του τερματοφύλακα του Αρη.

Πανηγύρια... για γκολ που ακυρώθηκε

Στο δίλεπτο 73'-74' ο Λυμπερόπουλος ισάριθμες φορές δεν τα κατάφερε να σκοράρει κάτι που έκανε στο 78' ο Φάνης Γκέκας. Μετά την σέντρα του Καραγκούνη από τα δεξιά, ο επιθετικός της Μπάγερν Λεβερκούζε έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Κύπρου, και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ θα ακυρωθεί σωστά διότι ο επιθετικός της Ελλάδος ήταν "καθαρά" σε θέση οφσάιντ στην τελευταία ουσιαστικά καλή φάση του ματς.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης από τον Μακ Ντόναλντ βρήκε αρκετούς "βιαστικούς" (είχαν μπει δύο λεπτά νωρίτερα) οπαδούς της Εθνικής να μπουν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρουν μια φανέλα των διεθνών μας ως ενθυμιο.

Γήπεδο: Παμπελοποννησιακό στάδιο
Διαιτητής: Ντάγκλας Μακ Ντόναλντ (Σκωτία)
Κίτρινες: Οκκαρίδης

ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Χαλκιάς, Βύντρα (71' Μελίσσης), Σπυρόπουλος, Δέλλας (64' Γκούμας), Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Νίνης (46' Τζιόλης), Γιαννακόπουλος (64' Χριστοδουλόπουλος), Καραγκούνης (79' Μάκος), Γκέκας, Σαλπιγγίδης (46' Λυμπερόπουλος)

ΚΥΠΡΟΣ (Αγγελος Αναστασιάδης): Γιωργαλλίδης (46' Αυγουστή), Οκκαρίδης (63' Λάμπρου), Ηλία, Μιχαήλ, Γαρπόζης, Μακρίδης (72' Χριστοφή), Χρήστου, Νκολάου, Χαραλαμπίδης (46' Παύλου), Γιασουμή (81' Δασκαλάκης), Κωνσταντίνου (65' Παναγή)

Νίνης: "Όποτε μου ζητηθεί, θέλω να βοηθήσω"
Ο Σωτήρης Νίνης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: "Είμαι πολύ χαρούμενος. Ευχαριστώ τον κ. Ρεχάγκελ που που έδωσε την ευκαιρία. Έκανα ό,τι είναι δυνατό για να αποδείξω πως δεν ήταν η τυχαία η κλήση μου στην Εθνική. Είναι θέμα του κ. Ρεχάγκελ για το αν θα κληθώ στο Euro. Όποτε μου ζητηθεί, θέλω να βοηθήσω. Τα παιδιά με υποδέχτηκαν, ένιωσα άνετα και τους ευχαριστώ πολύ".

Ρεχάγκελ: "Τον θέλουμε σίγουρα στη μετά EURO εποχή"
Για τον Σωτήρη Νίνη αλλά και τηνν συμμετοχή μας στο EURO μίλησε ο Οτο Ρεχάγκελ μετά την λήξη του ματς, τονίζοντας: "Ο Νίνης έγινε ο νεαρότερος παίκτης που σκόραρε με την Εθνική. Θέλουμε να τον δούμε και στο μέλλον και τον θέλουμε σίγουρα στη μετά EURO εποχή.

Δεν μπορώ να πω μέχρι που θα φτάσουμε στο EURO. Αυτό που θέλουμε είναι να παρουσιαστεί η ομάδα καλή και ανταγωνιστική και να δείξουμε στο γήπεδο ότι καλύτερο μπορούμε".

Αναστασιάδης: "Ευχόμαστε η Ελλάδα να τα καταφέρει"
Ο γνώριμος για το ελληνικό κοινό τεχνικός της εθνικής Κύπρου, Άγγελος Αναστασιάδης, υποστήριξε: "Ο αγώνας δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική, γιατί εμείς μαζέψαμε τους παίκτες μας από την παραλία. Ευχόμαστε η Ελλάδα να καταφέρει στο EURO αυτό που όλοι επιθυμούν, αν και θα είναι δύσκολο. Διαθέτει πολύ καλούς ποδοσφαιριστές και αυτό το έχει συνειδητοποιήσει ο κόσμος".

sport24

ήμουν σε αυτό το παιχνίδι και έχω να πω ότι ήταν μια ωραία ατμόσφαιρα αλλά όχι με ιδιαίτερο παλμό αφού δεν βοήθησαν σε αυτό οι παίκτες των 2 ομάδων. Η Κύπρος είναι φανερό πως χωρίς Αλωνεύτη και Οκκά, χάνει αρκετά στην ταχύτητα και στην ποιότητα ενώ φαίνεται ότι στα μετόπισθεν εντοπίζεται πρόβλημα. Η Ελλάδα πιο πολύ για ξεμούδιασμα είδε αυτό τον αγώνα.
Επίσης θέλω να πω ότι είναι κρίμα τέτοιο γήπεδο να είναι ανεκμετάλλευτο. Πολύ ωραίο, καθαρό και με πολύ καλή ακουστική.. ελπίζω κάποτε να ξανανεβεί στα σαλόνια η Παναχαϊκή και να αγωνίζεται σε αυτό το γήπεδο..λέμε τωρά..

Δημοσίευση από green Τρι 20 Μάης 2008, 11:52

ρε φίλε , στο πρώτο ημίχρονο είχαμεν ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο που αν έμπαινε ένα goal ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα, αλλά η αλήθεια να λέγετε συνολικά επάιξαν καλύτερα...