Dokari.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
LIVESCORE
Ketsbaia.com
BLOG THERAPY
DOKARI TV
150x600 F1 scuderia
ΧΟΡΗΓΟΙ
XOΡΗΓΟΙ
Πρόσφατα Θέματα
» STRATEGY-BETS(Mporeite Na boithisete?)
Συνέντευξη Λεμονή EmptyΤετ 07 Ιουλ 2010, 23:29 από googlino

» Άλλη μία ΚΑΛΗ πρόταση
Συνέντευξη Λεμονή EmptyΤρι 08 Ιουν 2010, 00:04 από trilos021

» Παρελθόν ο "Μαραντόνα της Αλβανίας"!!
Συνέντευξη Λεμονή EmptyΤρι 01 Σεπ 2009, 15:57 από apollonara

» Ετοιμη για το μπάμ η Ομόνοια;;
Συνέντευξη Λεμονή EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 20:04 από zolos

» Στα κίτρινα ο Σερτζιάο
Συνέντευξη Λεμονή EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:09 από mikez

» Εξετάζουν και Ζουράφσκι...
Συνέντευξη Λεμονή EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

» Βόμβα με Λυμπερόπουλο!
Συνέντευξη Λεμονή EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

» Ήρθε η ώρα να το σηκώσει η ΑΕΛ;
Συνέντευξη Λεμονή EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

» Στην Ομόνοια «παίζει» και του Δάρλα!
Συνέντευξη Λεμονή EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez


Συνέντευξη Λεμονή

Πήγαινε κάτω

Συνέντευξη Λεμονή Empty Συνέντευξη Λεμονή

Δημοσίευση από mikez Τετ 21 Μάης 2008, 09:54

Συνέντευξη Λεμονή Article_image1_65388
Ο Τάκης Λεμονής μίλησε στην «SportDay» και ενδιαφέρει να δούμε ορισμένα αποσπάσματα από όσα (πάρα πολλά) είπε:

Για την ευρωπαϊκή πορεία:
«Θέλω να ξεκαθαρίσω τη λογική με την οποία σχεδιάσαμε την ομάδα. Προσπάθησα να κάνω έναν απολογισμό της δωδεκάχρονης παρουσίας της ομάδας στο Τσάμπιονς Λιγκ. Και εμένα, όπως και κάθε οπαδό του Ολυμπιακού, ο διακαής πόθος μας ήταν μια ευρωπαϊκή πορεία. Μην ξεχνάμε ότι είχαμε κάνει στο παρελθόν 31 ευρωπαϊκά ταξίδια, από τα οποία επιστρέφαμε με κατεβασμένο κεφάλι σχεδόν σε όλα. Προσπάθησα λοιπόν να σχεδιάσω μία ομάδα που θα μπορούσε επιτέλους να κάνει κάτι στην Ευρώπη».


Γιατί τον Ριβάλντο: «
Υπήρχαν δύο σενάρια. Το πρώτο σενάριο ήταν να παραμείνει ο Ριβάλντο, αλλά να αποκτηθούν παίκτες που να πλαισιώσουν τον Βραζιλιάνο ώστε να έχουμε μέσα στο γήπεδο περισσότερα τρεξίματα. Να βρούμε εκείνους τους παίκτες που θα κάλυπταν τις αδυναμίες του "Ρίμπο" στο τρέξιμο ή το μαρκάρισμα π.χ. και θα μας επέτρεπαν να ανταποκριθούμε στον ρυθμό του Τσάμπιονς Λιγκ και να είμαστε ανταγωνιστικοί στη φυσική κατάσταση. Το δεύτερο σενάριο που είχαμε ήταν χωρίς τον Ριβάλντο. Αυτό θα μας επέτρεπε να κάναμε μία πολύ μεγάλη αλλαγή στο δυναμικό της ομάδας, να φτιάχναμε μια τελείως διαφορετική ομάδα με στόχο να πλησιάσουμε κάπως τα στάνταρ των μεγάλων ευρωπαϊκών ομάδων».


[b]Για το ότι κατηγορήθηκε ότι έφτιαξε μια ομάδα που ήξερε μόνο να παίζει άμυνα.
[/b]«Αν πιστεύει κανείς ότι από τη μία μέρα στην άλλη θα γινόμασταν τέτοια ομάδα, που θα επέβαλε απολύτως τον ρυθμό της στο Τσάμπιονς Λιγκ, τότε μιλάμε για κάποιον που βλέπει όνειρα. Επειτα από μερικά χρόνια ο στόχος ήταν να φτιάξουμε μία τέτοια ομάδα, αλλά έπρεπε να ξεκινήσουμε από τα βασικά. Στην Ευρώπη για πολλά χρόνια είχαμε αποδείξει ότι δεν ξέρουμε τα απλά πράγματα. Είναι σαν να βάζαμε ένα παιδί που δεν ξέρει να μετράει να κάνει πολλαπλασιασμούς. Δεν γίνονται αυτά. Επρεπε να ξεκινήσουμε από τα βασικά. Και τα βασικά ήταν να φτιάξουμε μία πολύ γρήγορη ομάδα με καλή φυσική κατάσταση και καλή αμυντική λειτουργία. Αυτό έπρεπε να κάνουμε και αυτό κάναμε».

[b][b]Για τους λίγους παίκτες στο ρόστερ.
[/b][/b]«Το μειονέκτημα που υπήρξε ήταν ότι εγώ ήθελα μικρό ρόστερ και το ήθελα συνειδητά για να μπορέσει η ομάδα να αποκτήσει γρήγορα ομοιογένεια. Πήραμε 15 παίκτες το καλοκαίρι και έπρεπε να τους κάνουμε αμέσως ομάδα. Δεν ήθελα να πάρουμε περισσότερους, γιατί θα χάναμε το στοίχημα της ομοιογένειας. Είχα πει τότε ότι πάμε έτσι και ο Ιανουάριος κοντά είναι για να διορθώσουμε το ρόστερ. Για να καλύψουμε ό,τι κενά θα έχουν φανεί. Και το κάναμε. Αυτό που μας έδειξε η ομάδα μέχρι τον Ιανουάριο ήταν αυτό που περιμέναμε ότι θα συμβεί. Απέναντι σε κλειστές άμυνες θα είχαμε προβλήματα. Θέλαμε συνεπώς παίκτες που να μπορούν να είναι πιο δημιουργικοί στο ένας εναντίον ενός, να πατούν περισσότερο περιοχή και να μας δίνουν λύσεις σε κλειστές άμυνες. Τέτοιους πήραμε. Τέτοιοι είναι και ο Μπελούτσι και ο Σίσιτς». [b]

[b]
Για την κατηγορία ότι δεν αξιοποίησε παίκτες που μπορούσαν να βοηθήσουν, όπως ο Κωνσταντίνου και ο Μενδρινός.
[/b] [/b]«Κατ' αρχάς, θέλω να μου πείτε ο Μενδρινός τόσα χρόνια στον Ολυμπιακό πότε έπαιξε μπάλα; Τι συμμετοχές είχε τα προηγούμενα χρόνια; Πρώτη φορά, τόσα χρόνια στην ομάδα, ο Κώστας είχε τόσες πολλές συμμετοχές και τόσο μεγάλη συνδρομή στην πορεία της ομάδας. Οσο για τον Μιχάλη, έχασε πέρυσι οκτώ μήνες με τον τραυματισμό του, έναν τραυματισμό που έπαθε εξαιτίας της μεγάλης θέλησής του να παίξει και να βοηθήσει την ομάδα. Θα θυμούνται όλοι το ματς με τη Ρόζενμποργκ και την αυτοθυσία του παίκτη. Και φέτος είχε τραυματισμούς δυστυχώς, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να έχει μια διάρκεια στις προπονήσεις και στους αγώνες. Και εγώ έψαχνα και ήθελα πολύ να έχει χρόνο συμμετοχής ο Μιχάλης, όμως μην ξεχνάμε ότι και ο Κοβάσεβιτς έκανε εκπληκτική χρονιά σε υψηλό πάντα επίπεδο, με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες του Κωνσταντίνου να είναι λιγότερες».
[b][b]
Για τους τραυματισμούς και της σχετικές κατηγορίες σε βάρος του.
«
[/b][/b]Σίγουρα ειπώθηκαν πολλά για τους τραυματισμούς. Εχω απαντήσει σ' αυτό πάρα πολλές φορές. Εχω μιλήσει σε συνεντεύξεις Τύπου για τους τραυματισμούς και το έχω κάνει με στοιχεία. Μίλησα για την Μπαρτσελόνα, ας πούμε, και τους τραυματισμούς που είχαν αυτοί σε όλη τη χρονιά. Σε αυτό το κομμάτι ήμασταν και άτυχοι, γιατί σε πολλές περιπτώσεις, όπως του Μπράβο και του Λούα Λούα, οι τραυματισμοί προήλθαν από χτυπήματα. Είναι και αυτός ένας λόγος που το ρόστερ φαινόταν πιο μικρό απ' όσο πραγματικά ήταν». [b]
[b]


Για την ομάδα που ονειρευόταν.
[/b][/b]«Το ότι στο ματς στο Καραϊσκάκη με τη Βέρντερ όλο το γήπεδο φώναζε "έτσι ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό" κάποιοι προσπάθησαν να το ξεχάσουν. Κι όμως, αυτό είναι σημαντικό. Θυμηθείτε τι τραγουδούσαν τον περσινό Μάιο στη φιέστα οι οπαδοί. Τραγουδούσαν "αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό". Κι όμως, αυτό το αλλάξαμε σε οκτώ μήνες. Ο.Κ., ξέρω τι προβλήματα είχε η ομάδα, ξέρω όμως και τι πέτυχε. Θα ήμουν τρελός να πω ότι ήμουν ικανοποιημένος από το θέαμα της ομάδας στην Ελλάδα, όχι όμως να τα ισοπεδώνουμε όλα. Να μιλάμε για μαύρα χάλια»!
[b]
[b]
[b][b][b]Για το αν κατάλαβε γιατί έφυγε.
[/b][/b][/b][/b][/b]«Οχι, δεν έχω καταλάβει ειλικρινά. Εντάξει, ότι ήμασταν εκείνο το διάστημα έναν πόντο πίσω από τον Παναθηναϊκό και υπήρχε μια φοβία σχετικά με το αν θα κατακτήσουμε το πρωτάθλημα ήταν ένα θέμα. Σίγουρα δεν είμαι αυτός που παίρνει τις αποφάσεις, αλλά πάρθηκε μια απόφαση υπό το πρίσμα ότι υπάρχει κίνδυνος να χαθεί ο τίτλος. Νομίζω ότι εδώ χάσαμε το δάσος. Και το δάσος για μένα ήταν το χτίσιμο μιας ομάδας. Το ξέρω πολύ καλά ότι ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα που πάει πάντα για τον τίτλο. Πως ο Ολυμπιακός πρέπει να πάρει και πρωτάθλημα και Κύπελλο χωρίς δεύτερη κουβέντα. Και ποτέ δεν είπα και δεν έδειξα ότι δεν είναι αυτός ο στόχος μας. Αλλά κάποια στιγμή έπρεπε να φτιαχτεί και μία νέα ομάδα με ευρωπαϊκή προοπτική. Αυτό έκανα και αυτή την ομάδα προσπάθησα να φτιάξω. Αυτό για μένα ήταν το πιο σημαντικό. Ειλικρινά εύχομαι να συνεχιστεί αυτό που ξεκινήσαμε πέρυσι». [b][b][b][b]

[b][b]

[b]Για το αν υπάρχει περίπτωση επανόδου του στον Ολυμπιακό.
[/b]«[/b][/b][/b][/b][/b][/b]Στη ζωή και στο ποδόσφαιρο το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις ποτέ το αύριο». [b][b][b][b]

[b][b]Για τις διαφωνίες του με τον Ίβιτς: [b][b][b]«
[/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b]Ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν η περίπτωση του Μορφέο, κατά την οποία άρχισαν να διαφαίνονται τα πρώτα προβλήματα στη συνεργασία μου με τον Ιβιτς. Ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του για έναν παίκτη, όμως ο σχεδιασμός της ομάδας, όπως και ο τρόπος παιχνιδιού της, ήταν ένα κομμάτι που αφορούσε καθαρά εμένα. Ο Μορφέο δεν ταίριαζε στον σχεδιασμό που είχα κάνει (...) Η σχέση του τεχνικού διευθυντή με τον προπονητή ήταν σε τεντωμένο σχοινί, με αποκορύφωμα την περίπτωση Μορφέο. Πληροφορήθηκα από τις εφημερίδες ότι υπάρχει ραντεβού για τον Ιταλό και δεν μπορούσα να μην πάρω θέση, γιατί αυτό ήταν αντίθετο με τον σχεδιασμό που έκανα και με τη φιλοσοφία πάνω στην οποία έχτιζα την ομάδα (...) Τα πάντα ήταν σε τεντωμένο σχοινί και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι δεν ήταν ξεκάθαροι οι ρόλοι. Ο δικός μου ρόλος ήταν ξεκάθαρος. Ημουν ο προπονητής, αυτός που σχεδιάζει την ομάδα και είναι ο απόλυτος υπεύθυνος για το αγωνιστικό κομμάτι. Ο ρόλος του Ιβιτς δεν ήταν ξεκάθαρος. Ισως να μην του είχε διευκρινιστεί ότι δεν μπορεί να παρέμβει σ' αυτό. Αυτό το μη ξεκαθάρισμα ρόλων βάραινε συνεχώς την ατμόσφαιρα. Και για μένα θα ήταν εύκολο, τώρα που ο Ιλια έφυγε από την ομάδα, να τον κατηγορώ. Δεν θέλω να το κάνω. Θα προτιμούσα να μιλήσω αν είχε παραμείνει στην ομάδα...». [b][b][b][b][b][b][b][b][b]

[b]
[b]
Για τις δηλώσεις Ίβιτς, την επομένη του αγώνα με τη Λάτσιο.
[/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b]«Την επόμενη μέρα μίλησα μαζί του και η εξήγηση που μου δόθηκε είναι ότι στην Ευρώπη είναι σύνηθες φαινόμενο να βγαίνει κάποιος, είτε από τη διοίκηση είτε ο τεχνικός διευθυντής, και να σχολιάζει την απόδοση της ομάδας. Σίγουρα με πείραξε αυτή η τοποθέτηση του Ιβιτς, ήταν λάθος. Και ας μην ξεχνάμε ότι ο Ιλια στην Ελλάδα έπαιξε δέκα χρόνια μπάλα, άρα ήξερε καλά τι συμβαίνει και τι σημαίνει να κάνει κάτι τέτοιο. Ηξερε τι θόρυβος θα προκληθεί. Ας μη γελιόμαστε, ήξερε καλά ότι όλα αυτά δημιουργούν εντάσεις, οι οποίες μόνο καλό δεν κάνουν στην ομάδα. Επιπλέον διαφωνώ και με την ουσία των όσων είπε. Θυμάμαι ότι ο Ιβιτς είχε πει ότι κακώς η ομάδα είχε κλειστεί στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Θα θυμούνται όσοι είδαν τον πρόσφατο ημιτελικό της Μάντσεστερ Γ. με την Μπαρτσελόνα ότι η αγγλική ομάδα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα έπαιζε μόνο άμυνα και σχεδόν όλοι οι παίκτες είχαν κλειστεί μέσα στην περιοχή τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο Φέργκιουσον γύρισε την ομάδα πίσω, ούτε ότι έδωσε τέτοια εντολή. Απλώς υπάρχουν στιγμές στα ματς, ανάλογα και με το αποτέλεσμα, που οι ποδοσφαιριστές λειτουργούν με το ένστικτο. Δεν θέλω να συνεχίσουμε αυτή την κουβέντα. Είπαμε, δεν έχει νόημα από τη στιγμή που ο Ιβιτς δεν είναι πλέον στον Ολυμπιακό». [b][b][b][b][b][b][b][b][b][b]

[b][b]

Για τη δήλωση του «Τζόλε» ότι η ομάδα είναι είναι σε κώμα.
[/b]«[/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b]Δεν θέλω να αμφισβητήσω ό,τι έχει ειπωθεί, αλλά έχω ενστάσεις πάνω σε αυτό. Επειδή πολλοί μίλησαν και πολλά γράφτηκαν σχετικά με αυτή τη δήλωση, θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Η ομάδα, επειδή, όπως εσείς λέτε, όλοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος, κατέκτησε το νταμπλ. Ο "Τζόλε" στο τέλος της χρονιάς ήταν από τους σημαντικότερους παίκτες της ομάδας και βοήθησε πολύ σ' αυτή την επιτυχία. Αλλά, πέρα από αυτά τα αποτελέσματα που τα ξέρει όλος ο κόσμος, εγώ θα μιλήσω και για άλλα αποτελέσματα. Εμείς κάναμε τέλη Ιανουαρίου τις τελευταίες αιματολογικές εξετάσεις. Εγώ έφυγα μέσα Μαρτίου, αλλά δεν είδα, από τη στιγμή που προέκυψε αυτό το πρόβλημα, να γίνεται κανένας νέος αιματολογικός έλεγχος. Οταν υπάρχει ένα τέτοιο πρόβλημα, αμέσως μαζεύουμε τους παίκτες και κάνουμε έλεγχο για να δούμε πού βρισκόμαστε. Γιατί, λοιπόν, δεν συνέβη κάτι τέτοιο; Είναι πολύ απλό αυτό που έγινε εκείνες τις μέρες. Το 4-0 από την ΑΕΚ ήταν βαρύ, ασήκωτο και ασυνήθιστο για τον Ολυμπιακό. Κάπου έπρεπε λοιπόν να αποδοθούν ευθύνες. Ε, αυτό ακριβώς έγινε και το θεωρώ ανάξιο λόγου. Δεν θέλω να πω κάτι περισσότερο». [b][b][b][b][b][b][b][b][b][b][b][b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b]

Sportdog.gr
mikez
mikez
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2125
Registration date : 03/03/2008

http://www.dokari.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης