Καθάρισε ο Γκαλέτι EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

Καθάρισε ο Γκαλέτι EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

Καθάρισε ο Γκαλέτι EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

Καθάρισε ο Γκαλέτι EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Καθάρισε ο Γκαλέτι Empty Καθάρισε ο Γκαλέτι

Δημοσίευση από green Κυρ 19 Οκτ 2008, 20:36

Παρότι διατήρησε την... παράδοση του με τα χαμένα πέναλτι, ο Λουτσιάνο Γκαλέτι ήταν ο κορυφαίος και ο σκόρερ του Ολυμπιακού στο 2-0 επί του Πανθρακικού. Οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν την αήττητη παρουσία τους στο πρωτάθλημα μετά από έξι αγωνιστικές και μάλιστα μετά τις απώλειες των ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκού και ΑΕΚ, ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερο σκληρό, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ψηλά, αλλά όταν έβλεπαν πως οι παίκτες του Ολυμπιακού περνούσαν τη σέντρα, «έπεφταν» πάνω τους και έκαναν πολλά φάουλ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορούν να κάνουν παιχνίδι οι γηπεδούχοι, καθώς δεν έβρισκαν χώρο. Οι πρωταθλητές προσπάθησαν να αναπτυχθούν από τα πλάγια, και κυρίως με τον Γκαλέτι από δεξιά, ενώ η καλύτερη ευκαιρία και μοναδική στο πρώτο ημίχρονο, χάθηκε στη διπλή απόκρουση του Ρόκα στο 44΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λέτο ανέβασε ρυθμούς, ενώ η είσοδος του πιο επιθετικού Μπελούτσι, άλλαξε την εικόνα του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» λοιπόν μεγάλωναν την πίεσή τους, με τον Πανθρακικό να κλείνεται καλά πίσω και να κρατάει το μηδέν. Ένα μηδέν που έμεινε και στο πέναλτι του Γκαλέτι, καθώς ο Αργεντίνος νικήθηκε από τον Βρονταρά... Όμως, ο Γκαλέτι πήρε το... αίμα του πίσω και σκόραρε στο επόμενο λεπτό, ενώ με εκτέλεση φάουλ «καθάρισε» το ματς για το τελικό 2-0. Έτσι, ο Ερνέστο Βαλβέρδε και οι παίκτες του άρχισαν από τώρα να σκέφτονται το Κύπελλο UEFA και το ματς της Πέμπτης με τη Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35΄ Γ. Παπαδόπουλος, 41΄ Πάντος, 66΄ Γκαλέτι, 85΄ Λέτο - 28΄ Ρόκα, 32΄ Κλεμέντ, 34΄ Κωνσταστινίδης, 41΄ Βελάσκο, 56΄ Κανωτίδης,

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 71΄ Ζαπρόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ζεβλάκοφ, Άντζας, Ραούλ Μπράβο (38΄ Πάντος), Στολτίδης, Γ. Παπαδόπουλος (52΄ Μπελούτσι), Γκαλέτι, Λέτο, Κοβάσεβιτς, Ντιόγο (75΄ Όσκαρ)

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Ρόκα (54΄ Βρονταράς), Βελάσκο, Κλέμεντ, Αγγελόπουλος, Ζαπρόπουλος, Κανωτίδης (81΄ Πόνσε), Ολίσε, Κωνσταστινίδης, Ριέρα, Ντιαλό, Ενρίκες (74΄ Ρομπίνιο)