Ο άρχοντας των ντέρμπι... EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

Ο άρχοντας των ντέρμπι... EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

Ο άρχοντας των ντέρμπι... EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

Ο άρχοντας των ντέρμπι... EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

Πήγαινε κάτω

Ο άρχοντας των ντέρμπι... Empty Ο άρχοντας των ντέρμπι...

Δημοσίευση από green Σαβ 06 Δεκ 2008, 04:32

Ο άρχοντας των ντέρμπι... 8125apoel12

Η διαφορά ήταν ξεκάθαρη και η υπεροχή καταφανής. Χάρμα ιδέσθαι το ΑΠΟΕΛ επικράτησε δίκαια και καθαρά 1-0 της Ανόρθωσης στο μεγάλο ντέρμπι του ΓΣΠ και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, εν αναμονή του αγώνα της Ομόνοιας. Καλύτερη η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ειδικά στο δεύτερο μισό, καθάρισε ένα ακόμη ντέρμπι, αυτή την φορά την Ανόρθωση που πραγματοποίησε ασθενική εμφάνιση, μετριότατη και κατώτερη του αναμενομένου. Εχασε φυσιολογικά και έπεσε από την πρωτιά της βαθμολογίας. Χρυσός σκόρερ για τους γαλαζοκίτρινους ήταν ο Νέναντ Μιροσάβλιεβιτς, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό και νικηφόρο του αγώνα στο 63ο λεπτό.

Πιο απαιτητικό παρουσιάστηκε το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι. Με ταχύτητα και καλή κυκλοφορία προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Ανόρθωση και μέχρι το πρώτο 15λεπτο έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να καταφέρει να σκοράρει. Στο 6ο λεπτό ο Χαραλαμπίδης έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι, ενώ στο 12ο λεπτό ο Μιροσάβλιεβιτς επιχείρησε το σουτ εντός περιοχής όμως απέκρουσε την μπάλα ο Νάγκι.

Με την πάροδο του χρόνου, η Ανόρθωση κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους ωστόσο επιθετικά παρουσίασε λίγα πράγματα, και στο πρώτο μέρος ελάχιστες φορές πάτησε την περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Λόγω της γρήγορης αποχώρησης του Σάβιο λόγω τραυματισμού, οι κυανόλευκοι κυνήγησαν την αντεπίθεση κυρίως με τον Χαουάρ, ο οποίος όμως ήταν στενά μαρκαρισμένος. Από την πλευρά του, το ΑΠΟΕΛ είχε μια ακόμη καλή ευκαιρία με τον Μιροσάβλιεβιτς, ο οποίος είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νάγκι.

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε με μια αλλαγή την επανάληψη. Ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στον αγώνα τον Πίντο αντί του Σατσιά, κίνηση που στόχευε ώστε το ΑΠΟΕΛ να γίνει πιο δημιουργικό και πιο πιεστικό. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν τον έλεγχο, δυσκολεύονταν όμως να μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, ενώ η Ανόρθωση προσπάθησε να βρει ελεύθερους χώρους και να παίξει με αντεπιθέσεις, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Το ΑΠΟΕΛ έγινε πιο γρήγορο μετά το 55' και βρέθηκε δυο φορές κοντά στο γκολ, όμως υστέρησε στην τελική προσπάθεια. Την λύση για τους γηπεδούχους έδωσε ο Μιροσάβλιεβιτς, ο οποίος αξιοποίησε την ωραία ενέργεια και μπαλιά του Ονουάτσι, και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανύμπορου να αντιδράσει Νάγκι.

Η Ανόρθωση στην συνέχεια προσπάθησε ν' ανέβει και να πιέσει το τέρμα του Χιώτη, πλην όμως χωρίς αποτέλεσμα. Ο ΑΠΟΕΛ όσο περνούσε ο χρόνος έδειχνε να ελέγχει και να κάνει κουμάντο στο παιγνίδι, αφού δεν κινδύνεψε σε καμία φάση, με εξαίρεση το γυριστό σουτ του Φρούσου στο 70'. Η Ανόρθωση ήθελε το τέρμα, αλλά ήταν το ΑΠΟΕΛ που γινόταν επικίνδυνο όταν είχε την μπάλα στην κατοχή του. Ακόμα κι έτσι όμως η Ανόρθωση δεν εγκατέλειψε τη μάχη. Η πίεση της όμως ήταν τόσο ισχνή και ανεπαρκής, που το ΑΠΟΕΛ χωρίς κανένα πρόβλημα πανηγύρισε μια ακόμα νίκη σε ντέρμπι μετά την Ομόνοια, την ΑΕΛ και τον Απόλλωνα.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Κόντης, Μπρούσερ, Φλορέα, Πουρσαϊτίδης, Κοσόφσκι (89' Χρίστου), Σατσιάς (46' Πίντο), Μοραίς, Χαραλαμπίδης, Μιροσάβλιεβιτς, Ονουάτσι (79' Μιχαήλ).
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Νάγκι, Λειβακαμπέσι, Κωνσταντίνου, Δέλλας, Κατσαβάκης, Νικολάου, Ντομπρασίνοβιτς (72' Σόσιν), Σκοπελίτης, Λαμπάν (57' Φρούσος), Σάβιο (11' Μπαρτόν), Χαουάρ.

*όπως λέει και ο συντάκτης η διαφορά ήταν μεγάλη. 2 στα 2 για την Ανόρθωση στα μεγάλα Κυπριακά ντέρπι...