Τεσσάρα στο ''Θέατρο των Ονείρων''!! EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:09 από mikez

Τεσσάρα στο ''Θέατρο των Ονείρων''!! EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:07 από mikez

Τεσσάρα στο ''Θέατρο των Ονείρων''!! EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 19:02 από mikez

Τεσσάρα στο ''Θέατρο των Ονείρων''!! EmptyΤετ 20 Μάης 2009, 00:42 από zolos

Τεσσάρα στο ''Θέατρο των Ονείρων''!! EmptyΠαρ 15 Μάης 2009, 11:14 από mikez

Τεσσάρα στο ''Θέατρο των Ονείρων''!!

Τεσσάρα στο ''Θέατρο των Ονείρων''!! Empty Τεσσάρα στο ''Θέατρο των Ονείρων''!!

Δημοσίευση από zolos Σαβ 14 Μαρ 2009, 17:59

Με μία καταπληκτική εμφάνιση η Λίβερπουλ πήρε το μεγάλο ντέρμπι επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» με 4-1 και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ είχε σε μεγάλη ημέρα τα δύο της αστέρια, Τζέραρντ και Τόρες, και έκανε το «2 στα 2» τη φετινή σεζόν απέναντι στη μεγάλη τους αντίπαλο. Από την άλλη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πλήρωσε τα τραγικά λάθη του Νεμάνια Βίντιτς, ο οποίος χάρισε το πρώτο γκολ της Λίβερπουλ, ενώ στη συνέχεια άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Πλέον, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων είναι στους 4 βαθμούς, με τους «κόκκινους διαβόλους» να έχουν, πάντως, ένα ματς λιγότερο.
Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κκέρδισε πέναλτι στο 22ο λεπτό όταν μετά υπέροχη πάσα του Τέβεζ, ο Παρκ ανατράπηκε από τον Ρέινα. Ο Ρονάλντο δεν αστόχησε κι έβαλε μπροστά την ομάδα του. Κανείς όμως δεν περίμενε το τι θα ακολουθούσε κε μέρους της Λίβερπουλ.

Στο 28' ο Βίντιτς έκανε λάθος υπολογισμό για την κλάση του, δίνοντας την ευκαιρία στον Τόρες να τσιμπήσει την μπάλα και μόνος απέναντι στον Φαν Ντερ Σαρ να πλασάρει σωστά. Η απόυτη ανατροπή ήρθε στο 44ο λεπτό όταν ο Εβρά ανέτρεψε τον Τζέραρντ με τον αρχηγό των "κόκκινων" από την άσπρη βούλα να κάνει το 2-1.

Στην επανάληψη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά και πίεσε για την ισοφάριση. Ρονάλντο και Τέβεζ έφτασαν κοντά στο 2-2, χωρίς όμως επιτυχία, με τον Αργεντινό να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 63'. Μετά το 70' η Λίβερπουλ άρχισε να ισορροπεί και στο 75' έγινε η φάση που έκρινε τον αγώνα όταν ο Βίντιτς ανέτρεψε τον Τζέραρντ με τον διαιτητή δικαίως να βγάζει την κόκκινη κάρτα. Ο Φάμπιο Αουρέλιο ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ κι έκανε το 3-1.

Πλέον το παιχνίδι είχε κριθεί, αφού με 10 παίκτες οι "κόκκινοι διάβολοι" δύσκολα θα απειλούσαν τον Ρέινα. Αντίθετα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το κερασάκι στην τούρτα εκ μέρους των παικτών του Ράφα Μπενίτεθ. Ο Ρέινα έκανε το βολέ με την μπάλα να φτάνει στο Ντοσένα ο οποίος λίγο έξω από την περιοχή με ωραίο ψιλοκρεμαστό πλασέ κρέμασε τον Φαν Ντερ Σαρ ο οποίος μάζεψε για τέταρτη φορά την μπάλα από το τέρμα του.

Έτσι, η Λίβερπουλ έκανες το δύο στα δύο απέναντι στη Γιουνάιτεντ τη φετινή χρονιά, αφού είχε επικρατήσει με 2-1 και στο "Άνφιλντ", ενώ η νίκη αυτή αποκτά μεγαλύτερη αξία, αφού αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά το 1936 που η Μάντσεστερ δέχεται τέσσερα γκολ μέσα στο "Ολντ Τράφορντ" από τη Λίβερπουλ. Με την εμφατική αυτή νίκη, η ομάδα του Μπενίτεθ έβαλε τέρλςο στις 23 συνεχόμενες νίκες των "μπέμπηδων".

Οι συνθέσεις

Μάντσεστερ Γ.: Φαν Ντερ Σαρ, Ο'Σέι, Ρίο Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Κάρικ (74' Γκιγκς), Άντερσον (74' Σκόουλς), Κριστιάνο Ρονάλντο, Παρκ (74' Μπερμπάτοφ), Ρούνεϊ, Τέβες.

Λίβερπουλ: Ρέινα, Κάραγκερ, Σκρτελ, Χίπια, Φάμπιο Αουρέλιο, Μασεράνο, Λούκας, Τζέραρντ (90' Ελ Ζαρ), Κάιτ, Ριέρα (68' Ντοσένα), Τόρες (81' Μπάμπελ)